Keď sa povie vidiek, mnohé z vás si určite predstavíte zelenú lúku, vôňu pokosenej trávy či starenku s bielou šatkou a plachtou cez chrbát, ktorej tvár zdobí skromný a úprimný úsmev. Mnohé z vás občas snívajú o pokoji, ktorý človek nájde len na chalupe u starej mamy. Ujsť z chaosu veľkomesta je snom viacerých z nás. Ale pokiaľ takú možnosť nemáte, čo tak si trošku z neho zaobstarať priamo u vás doma? Nemusíte sa sťahovať, stačí si len vylepšiť starý nábytok alebo si ho jednoducho kúpiť v malom útulnom starožitníctve na kraji mesta.

Vidiecky či provensálsky štýl bývania si získava čoraz viac priaznivcov. A nemusí to byť len samotná móda, ktorá vás k nemu privedie, ale aj pocit harmónie a pokoja.

Čarovný a domácky pôsobiaci vidiecky štýl má nadčasovú príťažlivosť, ktorá sa dá vniesť takmer do každej domácnosti. Neformálna zmes vzájomne sa dopĺňajúcich textílií a nábytku z prírodného dreva je základným motívom pre vidiecky štýl, ktorý je svieži moderný a tradičný zároveň. Môžete sa rozhodnúť pre čisto klasické vidiecke zariadenie alebo aj s prvkami súčasnosti. Takisto si môžete zariadiť len jednu izbu alebo celý dom či byt, a tiež sa môžete dotknúť aj záhrady, samozrejme pokiaľ ju máte. Voľba je len na vás. Krásne sa môžete vyhrať aj s farbami. Závisí to len od vašej osobnej predstavy. Dôležité je, aby ste sa vy sami cítili príjemne. Pohodlie je zlatým pravidlom pri výbere nábytku a miešanie starých kusov s novými je najlepší spôsob, ako zachytiť tú správnu atmosféru. Útulný neporiadok je hlavným znakom konečnej úpravy a bytové doplnky ako fotografie a obrázky sú to rozhodujúce, čo definitívne vtlačí vášmu domovu pečať vašej osobnosti.

Samotný nábytok nájdete v starožitníctvach. Tu ale treba rátať s tým, že si za akýkoľvek kúsok zaplatíte nemalú sumu. Preto sa niekedy stačí len poobzerať okolo seba a nájdete mnoho neobjavených pokladov, ukrytých u vašej starej mamy na pôjde, či možno aj u vás doma.

Možností je veľa. A keď sa tak stane a vy natrafíte na krásny šatník, truhlicu či zrkadlo, potom už stačí len trochu zručnosti a trpezlivosti a máte vymaľované. Starý nábytok si sami vylepšíte, tak ako chcete a o to viac budete mať hrejivý pocit, keď sa napríklad v spálni zapozeráte na váš staro-nový nočný stolík.

Fantázií sa medze nekladú a práve pri renovácií starého nábytku či dekoratívnych predmetov jej môžete dať naozaj zelenú.

Techník, ktorými vytvoríte zo starého nové je pomerne dosť, preto si môžete vybrať tú, ktorú zvládnete, ktorá vám bude vyhovovať. Ako inšpirácia vám určite poslúži internet, no zaujímavé informácie získate aj z časopisov či televízie.

Ak chcete nechať vyniknúť prírodnému vzhľadu a kráse dreva, očistený povrch sa iba ošetrí včelím voskom, ktorý zvýrazní kresbu. Treba počítať s tým, že ohobľované drevo trochu stmavne.

Vybrať si môžete jednu z mnohých techník, ktoré sa nesnažia vzhľad dreva násilne meniť, priznávajú naopak jeho patinu a dojem veku. Niekedy ju dokonca umelo vytvoria. Morením, lazúrovaním rôznymi rozmazávanými technikami, lúhovaním a tekutým voskom zmeníte nábytok na nepoznanie. Okrem toho dostane neobvyklý šmrnc a vzhľad skutočnej starožitnosti. Zvoliť môžete tiež najrôznejšie priame farebné nátery, v pastelových i sýtych ostrých farbách.

Nech si zvolíte akúkoľvek techniku, vedzte že do vášho príbytku vnesiete kus romantiky a nostalgie a nepopierateľne i harmóniu. Vaši známi budú očarení z vidieckej krásy a budú k vám chodiť nielen na návštevy, ale možno aj na čerpanie inšpirácie.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: anemoneprojectors

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!