Ste náchylná na prechladnutia, a teda nie je vaša imunita dostatočne silná, aby vám poskytla ochranu proti vírusmi či inými prejavmi chorôb? V letnom období, keď na vás bacily neútočia tak intenzívne, ako je tomu v zime, sa však paradoxne chránime viditeľne o niečo viac, než je tomu v mraze a chlade. Neotáčajte tento pomer a ani v lete neobmedzujte prísun vitamínov, no snažte sa ho prinajmenšom vyrovnať a určite pocítite rozdiel na svojom obrannom imunitnom systéme.

Minimálne raz denne

Spomínaná ochrana počas horúceho leta sa, samozrejme, týkala ovocných plodov, ktoré sa v tejto časti roka vyskytujú na pultoch obchodov v rozmanitom a veľkom množstve. Máte síce viacero možností na výber, no aj v zime sa môžete zásobiť ovocnými bombami. Je pravdou, že typicky letné sezónne ovocie je momentálne drahšie ako zvyčajne, no skúste sa poobzerať napríklad po mandarínkach, pomarančoch alebo grepoch, ktoré majú práve v zime svoju „ruju.“

V prípade zdravia a s tým súvisiacim nakupovaním ovocia by ste sa však nemali pozerať na financie a dopriať si minimálne jeden kus ovocia denne. Tu ale platí pravidlo – čím viac, tým lepšie. Nielenže vás ovocie na nejaký čas zasýti, no dodá vášmu organizmu vitamíny, ktoré sú v zime viac než dôležité. V podstate je úplne jedno, aký typ ovocia skonzumujete, pretože každý obsahuje iné potrebné látky, no raz za čas by sa na vašom tanieri mal objaviť grapefruit. Zjedzte ho bez cukru, prekonajte trpkosť či kyslosť a zdravie sa vám odvďačí dobrou kondíciou.

Šťavy na nezaplatenie

Ak sa niekedy pohybujete po nákupných centrách, čo je viac ako pravdepodobné a niet o tom žiadnych pochýb, určite ste si všimli ľudí s plastovými pohármi. Tie sú plné rôznofarebných hustých štiav, ktoré sú také chutné, že vám stačí ich raz okúsiť a nebudete sa vedieť zbaviť pocitu, že by ste vypili minimálne ďalšie tri. Tieto ovocné šťavy sú dostupné naozaj všade, no nemajú len výhody.

K najväčšiemu mínusu a neprajnému faktoru ovocných štiav nepochybne patrí ich cena. Tá sa za štvordecový pohár pohybuje v okolí dva a pol eura, čo je v podstate v porovnaní s ovocím poriadna pálka. Na druhej strane si zoberte, že kvalitný odšťavovač ovocia stojí najmenej dvesto eur, ku ktorým si pripočítavajte ceny ovocia na odšťavenie, a teda pokiaľ sa nechystáte pripravovať ovocné šťavy vo veľkom, často sa stroj neoplatí ani kupovať. Samozrejme, odšťavovače nájdete aj za nižšie ceny, no tie nemusia ovocie použiť v celom jeho potenciále, nevytlačia z neho celú šťavu alebo sa vám rýchlejšie opotrebujú a v konečnom dôsledku budete aj tak potrebovať viac peňazí.

Ak nie ste práve nadšená ovocnými šťavami a uprednostňujete tie zeleninové, máte šťastie, pretože tie bývajú niekedy lacnejšie, no mnohým aj menej chutia. Medzi tie najobľúbenejšie patria, ako inak, mrkvové šťavy, ktoré sa však často kombinujú s jablkami alebo dokonca pomarančmi.

Avšak, okrem zdraviu prospešných funkcií ovocných či zeleninových štiav je ich nespornou výhodou zasýtenie. Často teda nahrádzajú jedno denné jedlo a navyše nie sú ani veľmi kalorické, keďže sa do nich nepridáva ani mlieko, cukor či iné sladidlá, obsahujú len čisté ovocie alebo zeleninu. Pre mlsné jazýčky sú šťavy tiež dobrou voľbou, pretože ovocie je už samo o sebe sladké a po ich vypití určite nedostanete chuť na ďalšiu sladkosť.

Foto na titulke: Pixmac.sk, –b– – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!