Spomínam si na Rozprávky tisíc a jednej noci a orientálne tanečnice, ktoré svojim zmyselným tancom a pohybmi tešili zrak vyvolených mužov. Orientálny tanec má za sebou veľmi dlhú históriu a bol spojený s náboženskými a erotickými rituálmi. Jeho dejiny môžeme počítať v tisícročiach. V minulosti bol tento tanec oslavou plodnosti. Bolo to v dobách, keď ženy mali vedúcu úlohu v spoločnosti. Ako čas plynul a vznikol patriarchát, brušné tance strácali svoj pôvodný význam. Avšak nikdy neupadli do zabudnutia a zostali súčasťou jednotlivých kultúr a národov. Európania sa o orientálnych tanečniciach dopočuli niekedy v 19. storočí a všetky informácie o brušných tancoch ich neuveriteľne fascinovali. Týmto spôsobom sa brušný tanec dostal do Európy a získal tu mnoho nadšencov. A tak je tomu dodnes, hoci brušný tanec nepatrí medzi príliš rozšírené druhy umenia. O to je však zaujímavejší.

Mnohí ľudia považujú brušný tanec za akýsi kult nižších mravov. To je však veľký omyl. Toto chápanie možno považovať za veľmi zavádzajúce, ktoré nezohľadňuje podstatné prvky a históriu tohto tanca.

V dnešnej dobe sa neustále zdôrazňuje prospešnosť pohybu pre ľudský organizmus. Mladí ľudia navštevujú fitnescentrá, chodia cvičiť zumbu alebo aerobik. Staršie dámy sa venujú joge alebo kalanetike. Bohužiaľ, zabúda sa na brušné tance, ktoré spájajú v sebe nezabudnuteľné prvky umenia a prospešného športu. Brušné tance sú vhodné pre ženy všetkých vekových kategórií a rôznych typov postáv. Dokážu skvelým spôsobom vyformovať postavu a pôsobia neuveriteľne žensky. Nesú v sebe nádych vzrušenia a orientálnej kultúry. Sú neuveriteľne príťažlivé pre mužské pohlavie. Zároveň sú pohybom, ktorý vás zaplaví vlnou hormónov šťastia. Vďaka brušnému tancu si môžete skvele vyformovať brušné svaly. Naučíte sa ladne pohybovať bokmi, panvou, bruškom v rytme hudby v spojení s typicky orientálnymi krokmi. Brušným tancom sa môžu oddávať aj ženy, ktoré majú problémy s kĺbmi a z tohto dôvodu sa nemôžu venovať iným druhom pohybu. Súčasné brušné tanečnice udávajú ako ďalšie pozitíva zmiernenie bolesti pri menštruácii alebo klimakterických ťažkostí. Brušný tanec sa prenesie aj do vášho každodenného života. Dodá vám energiu a naučí vás ako správne držať telo. Každý pohyb je spoľahlivým bojovníkom proti psychickým ťažkostiam. Ak máte sklony napríklad k sezónnej depresii, eliminujte jej vznik brušnými tancami.

Pred pár rokmi bol orientálny tanec vykresľovaný v pozitívnom obraze. Dnes to také jednoznačné nie je. Odborníci sa zhodujú, že orientálne tance sú vhodné pre ženy, ktoré nemajú zdravotné ťažkosti. Orientálne tance sa môžu podieľať na vzniku bolestí v oblasti chrbtice alebo sú príčinou gynekologických problémov. Úplne tabu by mal byť brušný tanec pre tehotné ženy. Stále však platí, že brušný tanec má viac pozitív ako negatív.

Pozrime sa na orientálny tanec z bližšej perspektívy. Jeho technika je pomerne náročná a každá kultúra obsahuje špecifické prvky. Brušný tanec od svojho vzniku prešiel mnohými etapami, postupne sa menil a vyvíjal. Súčasne trendy nasvedčujú tomu, že to tak bude aj naďalej. Všeobecne pre všetky druhy brušných tancov platí, že je dôležité zladiť pohyby jednotlivých častí tela do jednotného harmonického celku. Vyžaduje si to veľa sebazaprenia a tréningu. Výsledný efekt je však úžasný. Ak ste sa rozhodli stať brušnou tanečnicou, ozbrojte sa trpezlivosťou. K tomu, aby všetky pohyby pôsobili tým pravým dojmom, potrebujete sa dostatočne koncentrovať. Práve koncentrácia je skvelým prostriedkom ako sa odreagovať a načerpať novú energiu do ďalších dní.

Brušný tanec nezvládnete bez profesionálnej inštruktorky. To by nemal byť problém, pretože kurzy brušného tanca musia viesť ženy s bohatými skúsenosťami. Ak sa stále neviete rozhodnúť, jednoducho vyskúšajte, či brušný tanec je to správne pre vás. Za skúšku sa predsa neplatí.

Foto: Flickr.com