Čas odchodov na dovolenky a letné predĺžené víkendy je už nezvratne tu. Hurá pre tých, ktorí majú už všetky potrebné vybavovania za sebou, hlava v smútku pre tých, ktorých celé bláznivé procesy v kanceláriách či hodiny strávené na stoličke za internetom ešte len čakajú. Avšak, s pár dobrými trikmi, skúsenosťami a šikovnosťou zvládnete všetko ľavou zadnou a bez problémov sa budete môcť hneď tešiť na tak vytúžený a nepochybne po ďalšom pracovnom roku aj zaslúžený oddych. Hor sa do rezervačiek!

Leto je čas, kedy ľudia trávia ušetrené voľné dni z práce na dovolenkách pri mori, no nájdu sa aj takí, ktorí si jednoducho cestu do zahraničia nemôžu dovoliť a musia sa uspokojiť s našim slovenským letným počasím. To nie je také zlé, no síce v porovnaní s juhom je celkom biedne. Ak však už pre nejaký dôvod necestujete do zahraničia na dovolenku a predsa máte ušetrené nejaké tie eurá, skúste sa poobzerať po miestach, ktoré vás lákajú, nikdy ste ich nevideli a sú pre vás niečím zaujímavé. Možno sa vám práve tento rok podarí naplniť svoj sen a byť tam, kde vás srdce ťahá.

Nekupujte impulzom

Pár dní na mieste, kde ste vždy túžili byť a navštíviť ho, vás dokáže nabiť neskutočnou energiou, ktorú budete čerpať ešte veľmi dlho, aj keď sa už leto dávno skončí. Na takéto výlety však nemusíte cestovať výhradne vlakom, autom alebo autobusom, ktoré vám zaberú dlhý čas a navyše vás vyčerpajú tak, že po celú dĺžku pobytu sa budete len spamätávať z cesty. Vyskúšajte na výlet letieť a uvidíte, že ceny v porovnaní s rýchlosťou a kvalitou sú viac ako výhodné.

Samozrejme, nie je ľahké nájsť vyhovujúce letenky, ktoré budú finančne prijateľné, časovo zapadajúce do harmonogramu a navyše dostupné. Všetky internetové stránky ponúkajúce rôzne lety vám nasľubujú tie najlacnejšie letenky, nalákajú na menej ako päťdesiat eurové ceny, no už pri druhom kroku, kedy si zadáte batožinu alebo len konkrétny dátum, cena vyskočí aj trojnásobne nahor. Ako takýmto veciam zabrániť?

Jednoducho! Otvorte si naraz viacero stránok s lacnými letenkami, ku ktorým patria napríklad aj letenky Austrian Airlines a porovnávajte, klikajte, hľadajte. Na rezerváciu je potrebných, bohužiaľ, niekoľko hodín za počítačom, ak ste obmedzený časom alebo peniazmi. Ak, naopak, nie ste, všetko je v úplnom poriadku! Dôležité je však pozorne a dôkladne študovať podmienky spoločností.

Čítajte!

Zamerajte sa hlavne na povolenú batožinu. Niektoré letecké firmy ponúkajú už v cene letenky prepravu jednej príručnej a jednej obyčajnej batožiny, no sú aj také, ktoré za nepríručnú batožinu pýtajú horibilné poplatky. Tie sú neraz omnoho vyššie ako samotný palubný lístok. Zaujímavá informácia, však?

Pri nákupe leteniek od zahraničných spoločností nezabudnite na dôkladné preklady, pretože synonymá sú nevyspytateľné a vy sa môžete popáliť skôr, ako vôbec nestúpite do lietadla. Dobrým typom pri kúpe leteniek na kratší výlet je ísť iba s príručnou batožinou, ktorej hmotnosť nesmie prekročiť desať kilogramov. No na predĺžený víkend nepotrebujete predsa kufor a aspoň tak ušetríte zbytočné výdavky navyše.

Na čom by ste však určite nemali šetriť, je poistenie! To je zamerané práve na batožinu, pretože pri nízkorozpočtových leteckých spoločnostiach nie je naozaj nič garantované a prísť o svoje veci bez akejkoľvek náhrady nie je zrovna najväčšia výhra.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor: KDavidClark