Jar sa nám už začala v plnom prúde a dni, počas ktorých budeme môcť vysedávať na balkónoch a teraskách pomaly, ale isto pribúdajú. Premeňme svoj balkón či terasu na oázu pokoja, kde môžeme raňajkovať, relaxovať, vysedávať s priateľmi alebo len tak sa po večeroch pozerať na hviezdy a snívať. Tak prečo si aj túto časť vášho príbytku neskrášliť?

Preskliť, či nepreskliť

Túto otázku si kladú mnohý z nás. Ak balkónik zasklíme, jeho výhody môžeme využívať počas celeho roka. Je však dôležité, aby sme rozmýšľali nad zasklievaním komplexne. Veď ako by vyzeral náš panelák alebo bytovka, keby si každý vybral iný typ zasklievacieho systému, inú farbu, iné sklá? Bol by to čistý chaos a z istého uhla by vyzeral ako časť cigánskej osady. Držte sa pravidla. Ak zasklievanie, tak s minimom rámov a možnosťou celkového otvorenia do priestoru.

Správna podlaha

Rozhodli ste sa pre novú podlahu? Sortiment je velmi rozmanitý. Či už sa rozhodnete pre kúsok prírody, vo forme dreva alebo siahnete po keramickej dlažbe, vždy to poriadne zvážte.

Prírodné drevené podlahy sú skvelou voľbou. S obľubou sa používajú drevené rošty z exotických drevín, ktoré posobia veľmi príjemne aj na dotyk bosou nohou, čo oceníte najmä v horúcich letných mesiacoch. Určitým minúsom je vyššia starostivosť a pravidelné ošetrovanie. Menej náročná na údržbu je určite dlažba. Pri jej výbere však postupujte opatne. Kedže ju pokladáte do exteriéru, vyberajte si zásadne len mrazuvzdornú a protišmykovú dlažbu (vo všobecnosti volte dlažbu s označením R9 a vyššie). Pri výbere farebného prevedenia sa riaďte pravidlom, svetlá farba zväčšuje a tmavá naopak. Takisto tvar dlaždíc môže zásadne skresliť veľkosť vášho balkónu, či lodžie. V žiadnom prípade nepoužite na zem mozaiku. Je náchylná na poškodenie, keďže sa skladá z mnohých častí a špáry sa veľmi ľahko zanášajú. Tabu pre tohtoročnú balkónovú sezónu je aj staré známe linoleoum. Je síce jednoducho inštalovateľné, ale už dávno vyšlo z módy. A ešte jedna rada. Dbajte na to, aby celkový spád balkóna smerom od budovy bol aspoň 1,5%, v inom prípade hrozí, že sa vám na ňom bude hromadiť voda, ktorá nebude mať možnosť odtiecť.

S farbami na steny opatrne

Ak vaše steny na balkóne potrebujú nový náter, vždy používajte farby vhodné do exteriéru. Inak by ste po prvých dažďoch sa s novo natretou stenou mohli rozlúčiť. Pri voľbe farby stien berte do úvahy celkový vzhľad objektu. Nech práve vy nie ste tí, ktorí iba nevinnou zmenou farby, znivočili celkový výzor celého vášho okolia.

Nábytkom k pohodlnosti

Ak už máme namaľované steny a položenú podlahu musíme si zvoliť aj vhodný balkónový nábytok. Je už na vás, či ho uprednostníte z dreva, kovu alebo trendy ratanu, či už z prírodného alebo umelého. Koľko ľúdí, toľko chutí. Našťastie žijeme v dome, kedy si máme z čoho vyberať. Investovať sa však oplati! Hitom sezóny sú aj rôznofarebné tuli vaky vhodné do exteriéru, ktorými si prostredie farebne oživíte.

Dekoráciami k dokonalosti

Atmosféru a pohodlie dotvoríme rôznymi doplnkami. Dnes je už možné zakúpiť vankúše a poťahy s povrchovou úpravou vhodnou do aj exteriéru. Najdôležitejšou súčasťou balkónov sú živé rastlinky. Či už siahnete po kvitnúcich kvietkoch, alebo sa zahráte na záhradkára a vypestujete si vlastné paradajky, papriky či voňavé bylinky, táto zelená oáza vám určite zvihne náladu.

Jemné osvetlenie

Balkón nepotrebuje špeciálne umelé osvetlenie. Veď predsa nemáte záujem byť na očiach všetkých susedov z okolitých budov. Ak však radi trávite letné večeri práve tu, odporúčame použiť malé solárne LED lampičky, vonné sviečky alebo sviečky/fakle proti komárom. Tie vám zachovajú intimitu a navodia príjemnú voňavú romatickú atosféru. A to nemusíte byť ani na dovolenke.

Foto: Pixmac.sk, Se Mo – flickr