Týmto pojmom sa označuje prenasledovanie a iné obťažovanie jednej osoby druhou. V mnohých prípadoch ide o mužov, ktorých obete tvorí najmä nežnejšie pohlavie. Prenasledovaný človek sa pozná s jedincom, ktorého chovanie nepredstavuje normálne konanie. Žiaľ, stalking sa nevyskytuje iba v zahraničných krajinách, je už súčasťou aj Slovenskej republiky.

Už z názvu vyplýva, že nepôjde iba o nejaký jednoduchý žart medzi kamarátmi, ale o vážnu poruchu jedného človeka, ktorá sa prejavuje voči druhej osobe. Postihnutý jedinec je neustále kontaktovaný, kontrolovaný a vďaka tomu sa nemôže pohybovať po svojom okolí absolútne slobodne. Stalker číha všade, jeho správanie je viac ako nebezpečné. Najprv sa to všetko začína obyčajnými listami, smskami, emailami, neskôr dochádza k sledovaniu obete. Pohybuje sa presne tam, kde sa dotyčná osoba nachádza. Teda v okolí jej zamestnania, nákupných centier, bydliska.

Oveľa vážnejšia situácia nastáva keď sa k prenasledovaniu pridávajú vyhrážky a odkazy v podobe vulgarizmov napísaných napríklad na dverách, poškodenia auta či ďalších osobných vecí. V niektorých krajinách ide o trestný čin, aj naši západní susedia sa k nim radia. Slovensko však naďalej zaostáva, trestným činom sa stáva skutok až vtedy, ak sa stalker zníži k vyhrážkam.

Väčšinou ide o ex – partnerov, kolegov alebo iné osoby, ktoré svoju obeť dosť dobre poznajú a zvyčajne sa im s ňou spája akýsi negatívny zážitok. Tým môže byť rozpadnutý vzťah, rozličné konflikty partnerského i nepartnerského zväzku, nezdravé upnutie na dotyčnú postihnutú osobu a podobne. Vo väčšine prípadov ide o mužov, ktorí sa prejavujú takýmto správaním, ale štatistiky zaznamenávajú aj prípady, kedy bola stalkerom práve žena. Pritom nezáleží ani na veku ani na sociálno-spoločenskej vrstve, z ktorej chorý človek pochádza.

Ak ste sa stali obeťou stalkingu, vyzbrojte sa obrovskou trpezlivosťou, chladnou hlavou, ale hlavne dávajte na seba pozor. To znamená, všetky výhražné emaily, smsky a odkazy si archivujte. Určite sa vám to zíde. Všetky svoje doterajšie zvyky a denný program sa snažte úplne zmeniť, aby ste dezorientovali páchateľa. Neodpovedajte na akékoľvek jeho telefonáty či smsky, ale okamžite volajte políciu a hlavne nemajte strach. Nepohybujte sa po uliciach s nižšou frekvenciou prechádzajúcich ľudí, zabudnite na skratky, ktoré by sa vám mohli stať osudné. Nechodievajte von za tmy a najmä v neskorých nočných hodinách. Snažte sa mať vždy pri sebe doprovod, budete sa cítiť oveľa istejšia. Stalking by ste určite nemali podceňovať, môže byť nebezpečný, preto sa vždy snažte zalarmovať políciu, aj keď si nebudete istá ich dostatočnou pomocou.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!