Váš príbytok už nie je to čo býval, a vy ste sa zamerali na zadné dvierka? V poriadku. Nový byt bude vítanou zmenou vo vašom živote. Samozrejme nič nie je také jednoduché, ako si to predstavíme v našich myšlienkach. Platí, že všetko má svoje klady aj zápory a medzi tie mínusy patrí práve sťahovanie. Pre mnoho ľudí je to obrovský strašiak. Tento spôsob myslenia sa dá zmeniť. Berte to ako hru, a hor sa na vec!

Ako začať

Začiatok sťahovania by mal začať približne mesiac pred konečným odvozom všetkých vecí. Nikdy nenechávajte všetko na posledný týždeň, pretože sa predsa chcete vyhnúť stresu. Hneď na začiatku by ste mali zohnať veľa krabíc – najlepšie čo najmenej poškodených a v približne rovnakej veľkosti. Budete ich skladať na seba a bolo by nepríjemné, keby popadali.

Prvé do krabice

Baliť začnite veci, ktoré v danom ročnom období nepoužívate. V zime to môžu byť osušky, plavky, či letné oblečenie. Veci, ktoré pobalíte popíšte na bok krabice, aby ste pri vybaľovaní vedeli, kde začať. Nepíšte zoznamy na vrch krabice, pretože keď budú škatule postavené na sebe, ťažko sa vám v nich bude orientovať.

Posledné do krabice

Na koniec všetkého pratania pôjdu vaše osobné veci, o ktorých viete, že ich v deň sťahovania už nebudete potrebovať. Dajte s záležať hlavne na balení tanierov a vecí okolo stolovania, pretože to bývajú tie najkrehkejšie predmety z celého bytu. Veľkým pomocníkom je baliaca kuchynská fólia, do ktorej môžete zabaliť takmer všetko – a tým veci uchrániť pred rozbitím, otváraním, či zašpinením. Vhodné je obaliť do fólie aj chladničku, aby sa neotvárali dvierka pri prenášaní. Chladnička má byť pred sťahovaním vypnutá aspoň 24 hodín. Takže sa snažte zbaviť všetkého jedla ešte večer pred tým.

Ďalším pomocníkom sú igelitové vrecia. Voľte radšej pevnejšie, aby sa nestalo, že sa pri ťažšom náklade roztrhnú. Pokiaľ si nie ste istí, či ešte do vreca niečo vložiť, použite váhy. Na obaloch niektorých druhov vriec býva okrem objemu napísaná aj nosnosť. Do vriec baľte aj nepotrebné veci na vyhodenie. Toto je príležitosť, ako sa zbaviť zbytočných krámov, ktoré doma tolerujete už len zo zvyku.

Nezabúdajte na detaily

Pri sťahovaní nábytku sa presvedčte, že všetky skrinky a stolíky sú úplne prázdne. Uľahčí to sťahovákom náročnú prácu a vy sa nemusíte báť, že sa po ceste niečo vytratí. Nábytok sa snažte aspoň zbežne utrieť od prachu (prípadne inej špiny). Nemusíte však už zachádzať krajností – neošetrujte drevené, ani iné veci olejom, či rôznymi mastnými prípravkami. Nielenže sa od toho sťahováci ušpinia, ale môže sa im niečo vyšmyknúť.

Organizačné veci

Pokiaľ nie ste na sťahovanie len vy sama, dohodnite sa, kto zostane v starom, a kto v novom byte, aby ste koordinovali pomocníkov, kam čo zložiť. Za chvíľu to bude za vami a vy si otvoríte chutné víno, ako odmenu za dobre vykonanú prácu.

Foto na titulke: Pixmac.sk, 日租王 – flickr