„Doba sa zmenila…,“ často hovoria naše staré mamy, dámy v pokročilejšom veku a generácie narodené v polovici minulého tisícročia. Mladé, neskúsené a život užívajúce si dievčatá sú mnohokrát ako odtrhnuté z reťaze, nemyslia na svoju bezpečnosť a čo je najhoršie, zabúdajú aj na ochranu svojho zdravia. Voľné noci trávia pri pohároch vína či tvrdom alkohole, a teda sa nie je vôbec čo čudovať, keď na ulici vidíme mladé dievča s tehotenským bruškom alebo s kočíkom, ktorý patrí jej.

Tento, nie vždy chcený následok odviazaných večerov alebo dlhých nocí môže spôsobiť nemalé problémy matke dieťaťa, ale i otcovi, ak je, samozrejme, známy. Mať dieťa vo veku, v ktorom nie je potenciálna matka pripravená, či už fyzicky, psychicky alebo finančne, je obrovským problémom. Nechránený sex nie je naozaj odporúčaný a môže spôsobiť aj horšie, ako tehotenstvo. Či už má mladé dievča sex so svojím milovaným partnerom, kamarátom alebo s „náhodným okoloidúcim,“ malo by práve ono myslieť na ochranu, pretože ten, kto môže ostať sám a bez akejkoľvek pomoci, je práve žena. Jedine ona bude musieť riešiť všetky vzniknuté problémy a následky.

Pri sexe je na výber hneď z niekoľkých druhov antikoncepcií – prvým je hormonálna antikoncepcia, ďalším pánsky kondóm a posledným druhom je menej rozšírený a používaný ženský kondóm. Niekedy však môže nastať situácia, kedy si jednoducho žena zabudne zobrať hormonálnu antikoncepciu, kondóm sa stiahne alebo pretrhne, alebo z neuváženia dvaja ľudia majú spolu sex bez akejkoľvek ochrany.

Čo keď, ak…

Čo však môže žena urobiť, ak sa náhodou stane, že prebehne sex bez ochrany a ona s najväčšou určitosťou vie, že tehotenstvo by ešte nebolo vhodné alebo bol sex len jednorázovou záležitosťou a počatie dieťaťa by bolo katastrofou? Je tu jedna, pomerne dostupná možnosť, ktorá do určitého času zabráni nechcenému potenciálnemu bábätku. Touto možnosťou je tabletka „po.“

Táto tabletka je voľne dostupná v lekárňach, pri kúpe nepotrebujete žiadny lekársky recept a účinnosť tejto dodatočnej antikoncepcie je sedemdesiatdva hodín od nechráneného sexu. Cena tabletky „po“ sa pohybuje v okolí dvadsiatich eur a ak sa užije do spomínaného času, zabezpečí žene istotu, že tehotná nebude. Po týchto hodinách je už účinnosť tabletky vylúčená a v prípade, že je žena už tehotná, tabletka nijako nezaberie, plodu neuškodí a ten bude môcť byť bez problémov vynosený.

Tabletka „po“ nie je v žiadnom prípade určená pre tehotné ženy, ženy s ťažkosťami s pečeňou alebo tie, ktoré trpia neznášanlivosťou na niektorú zo zložiek tabletky. Táto tabletka nie je určená na pravidelné užívanie a je odporúčané zobrať ju len v naozaj nevyhnutných prípadoch, pretože je možné, že žene posunie celý menštruačný cyklus a nie je vylúčené, že naruší jeho pravidelnosť.

Dôležité je si uvedomiť, že tabletka „po“ neochráni ženu pred žiadnymi pohlavnými chorobami. Tabletka „po“ môže mať však aj niekoľko vedľajších účinkov, ktoré do pár dní zmiznú, v opačnom prípade by mala žena vyhľadať svojho gynekológa. Žena po užití môže zvracať, mať závraty, bolesť hlavy, bolesť v podbrušku alebo pociťovať únavu. Po zobratí tabletky by mala žena ďalej brať svoju hormonálnu antikoncepciu a pri najbližšom sexe si dávať dobrý pozor a byť zodpovedná.

Foto na titulke: Pixmac.sk, SPX1MSD