Zdravie

Ústna hygiena

Zubári patria k doktorom, ktorým sa ľudia snažia vyhýbať a návšteva u nich je traumou pre veľkú časť populácie. Ide zrejme o zlé skúsenosti z detstva, ktoré nám vytvárajú blok, kedykoľvek musíme ísť na pravidelnú prehliadku alebo keď ide o akútny prípad. Práve množstvu akútnych prípadov sa môžeme v mnohých prípadoch vyvarovať správnou a pravidelnou ústnou hygienou, ktorú zbytočne podceňujeme a nevenujeme jej dostatočnú pozornosť. Návštevy u zubára sa tak môžu obmedziť na bezbolestné minimum.

Čistenie zubov

Čistenie zubov po každom jedle? Nie vždy by ste sa mali riadiť týmto pravidlom. Jedlo obsahuje aj vitamíny, ktoré sú pre zubnú sklovinu vhodné a nemusíte si ich hneď čistiť. Samozrejme, dvakrát do dňa je to už povinnosť. Ráno a večer je čistenie zubov povinnosťou. Počas dňa môžete dych osviežiť mentolovými cukríkmi (pozor na obsah cukru) alebo žuvačkami.

Dentálna hygiena

Pod dentálnou hygienou nemáme hneď na mysli návštevu lekára za účelom prehliadky. Pod dentálnou hygienou myslíme napríklad čistenie zubného kazu. Nejde o finančne náročný ani zdĺhavý „zákrok“, no je pomerne nepríjemný. Zbavíte sa ním však nepekných škvŕn medzi zubami. Okrem toho si môžete dentálnu hygienu robiť aj doma dentálnou niťou alebo zubnou vodou. Pri zubnej vode však dávajte pozor na to, že jej zložky zabraňujú účinkovaniu fluoridu, ktorý sa nachádza vo väčšine zubných pást. Preto zubnú vodu použite buď pred umytím zubov, alebo počas dňa na vyčistenie a spríjemnenie dychu.

Správna zubná pasta a kefka

Neverili by ste, ako veľmi môže kvalita zubnej pasty a kefky ovplyvniť ústnu hygienu. V minulosti sme používali čo najtvrdšie kefky, dnes sa snažíme o presný opak. Nechajte si poradiť od svojho zubného lekára alebo u špecializovaného predajcu. V žiadnom prípade však nepodceňujte podráždenie ďasien, vypľúvanie krvi či bolesť, to môže mať následky, ktoré budú omnoho viac nepríjemné, bolestivé a finančne náročné.

Foto: pixabay.com