Základom každej dobrej lyžovačky nie sú len lyže alebo lyžiarky, ale aj prvotriedne doplnky, akými sú lyžiarske oblečenie, prilby, okuliare, rukavice, termoprádlo a iné. A to bez ohľadu na to, či plánujeme zjazdové alebo bežecké lyžovanie, alebo sme sa rozhodli vyskúšať niečo špeciálne ako sú napr. freeride či freestyle lyže. Preto nie je dobré sa nechať len zlákať zľavami a kúpiť si oblečenie, ktoré nie je kvalitné, prípadne nevyhovuje našim potrebám.

freerider

Termoprádlo

Základom lyžiarskeho oblečenia je predovšetkým termopládlo. To sa podľa zloženia delí na dve základné skupiny:

  • Syntetické – Je vhodné na beh či bicyklovanie
  • Vlnené – Je vhodné na lyžovanie, horolezectvo, skialpinizmus či expedície. Z našich vlastných skúseností je práve vlnené termoprádlo lepšie ako syntetické.

Lyžiarska bunda a lyžiarske nohavice

Ďalšou dôležitou časťou oblečenia je lyžiarska bunda a nohavice. Tu je dôležité si upresniť, pri akom počasí sa budeme lyžovať. Podľa toho si môžeme samotné oblečenie vyberať. Ľahko si to môžeme skontrolovať podľa hodnoty vodopriestupnosti za 24h. Môžeme to povedať aj ako vodný stĺpec a veterná odolnosť. Minimálne hodnoty pri lyžiarskom oblečení, aby bolo kvalitné, by mali biť: 8000 až 10000 mm pri náročných podmienkach 15000 až 20000 a viac.

Je tiež dôležité, aby malo oblečenie kvalitný materiál. Ten má za úlohu udržať teplo a sucho. Tiež dokáže zabrániť nadmernému poteniu. Kvalitné lyžiarske oblečenie je síce finančne náročnejšie, ale z dlhodobého hľadiska sa jednoznačne oplatí. Takéto oblečenie nám vydrží dlho a je to teda investícia aj na viac rokov. Tiež nám pomôže stráviť lyžovačku na svahu a nie s horúčkou v hotelovej izbe. Tieto bundy Vás tiež dokážu potešiť rôznymi maličkosťami, ako je kozmetické zrkadielko, kukla alebo handrička na čistenie okuliarov integrované priamo v bunde.

Aké ďalšie doplnky na lyžovanie?

Ponožky sú tiež dôležitou súčasťou lyžiarskeho oblečenia. Aby sme si lyžovačku užili, bolo by dobré používať ponožky určené na lyžovanie a teda nie síce hrubé, ale vďaka modernej technológie výroby teplé.

Tiež rukavice by mali sedieť presne na ruku. Odborní predajca Vám môže ruku zmerať a tak odporučiť rukavicu presne pre Vás.

Lyžiarska čiapka je tiež jednou z dôležitých súčastí lyžiarskeho oblečenia. Mala by byť dostatočne teplá, pretože keď si dáme dole lyžiarsku helmu a máme spotenú hlavu, aby sme neprechladli.

Ilustračné foto: pixabay.com

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!