Keď sa žena dozvie, že v nej rastie „nový život“, nie je krajší pocit. Následne je treba dať dieťatku meno, čo nie je jednoduchou záležitosťou. Dnes už nájdeme množstvo mien i zahraničných, ktoré sa u nás udomácnili a ktoré matrika uznáva, zatiaľ čo v minulosti bol repertoár mien obmedzenejší. Faktom je, že krstné mená dnes podliehajú aj módnym trendom. Nie je už nezvyčajné, ak sa dieťa volá Onur či Šeherezáda ako podľa populárnej telenovely.

Meno, ktoré dostane dieťatko, ho bude po celý život sprevádzať, preto treba tomuto závažnému kroku venovať istý čas a vyplatí sa zvážiť všetky pre a proti. Mnoho ľudí dáva svojim deťom nezvyčajné a výnimočné mená, ale treba dávať pozor na to, že sa môže neskôr stať terčom posmechu svojich rovesníkov a ľahko sa potom môže stať „outsiderom“. Rodičia by mali byť pri voľbe mena ostražitý a nesmú zabudnúť na posúdenie mena ako celku spolu s priezviskom. V slovenskom prostredí môže písanie a výslovnosť mena a priezviska priniesť svoje výhody, ale aj nevýhody. Pri vyplňovaní úradných dokumentov môže byť napr. problémom príliš dlhé meno. V tomto prípade je dobré, ak zvolíte ku kratšiemu priezvisku dlhšie meno a naopak ku dlhšiemu priezvisku kratšie meno.

V prvom rade je dôležité, aby meno a priezvisko spolu ladili, dobre vyslovovali a aby ste dieťatku dali také meno, ktoré nie je príliš exotické či nezvyklé, aby sa mu neskôr deti nevysmievali, čo môže mať veľký vplyv na jeho psychiku. Ľubozvučnosť mena je tiež dôležitá, meno a priezvisko by sa malo zvukovo dopĺňať. Preto si niektorí rodičia vyberú kratšie meno ako Ivo alebo Eva, ktoré je bez mäkčeňov a nedá sa príliš skomoliť.

Pri výbere mena rozhodujú tiež rodinné zvyky, jazykové vplyvy, ale aj náboženstvo, záujmy či spoločenské postavenie. Mnoho rodín si zvolí meno svojho bábätka napr. po dedkovi či otcovi. Cudzojazyčné meno dieťatka dnes už nie je ničím výnimočným, niektorí dokonca dajú meno podľa nejakej známej osobnosti.

Skúste sa inšpirovať najčastejšie používanými krstnými menami na Slovensku v roku 2011. Najviac sa tento rok narodilo Jakubov a Sofii. Za nimi nasleduje Samuel a Viktória. Populárne sú medzi slovenskými rodinami aj Martin, Tomáš, Lukáš a Michal, zatiaľ čo medzi ženskými menami sa vyskytujú Natálie, Nely a Laury. Medzi kurióznymi krstnými menami zapísanými v registri obyvateľov na tento rok sa dokonca vyskytujú aj Rosalindy a chlapčenské meno Armani.

Meno je dôležitá súčasť osoby, nedá sa len tak sezónne zmeniť, preto jeho výber musíte zvážiť. Navyše mnohí odborníci tvrdia, že meno v kombinácii s priezviskom ovplyvni skôr či neskôr život dieťatka. Môžeme dať bábätku meno s najlepším vedomím, lenže faktom je, že ono sa s ním nemusí neskôr stotožniť.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!