Bývanie

Ako by mala vyzerať minimalistická obývačka

Vďaka minimalizmu by nás mali obklopovať iba tie veci, ktoré pokladáme za krásne alebo užitočné. Môžeme ho vnímať ako filozofiu spojenú s majetkom a množstvom vecí, ktoré máme, ale aj ako estetický smer založený na čistých líniách. Cieľom je vytvorenie priestoru, v ktorom sa cítime pokojne, nezahlcuje nás neporiadok a chaos množstva vecí, farieb a štruktúr.

Jednoduchý nábytok

Základom minimalistickej obývačky je niekoľko kúskov kvalitného nábytku, ideálne v jednofarebnom prevedení. Nemusíte kvôli nemu siahať hlboko do peňaženky, poslúži aj dobre vyzerajúci lacný nábytok. Pri jeho výbere voľte jednoduché geometrické tvary a vyhnite sa členitým a zložitým dizajnom. Aj keď v obývačke pekne vynikne napríklad žltá sedačka – v hosťoch podporí optimistickú náladu a dodá vám energiu – pre minimalistický dizajn sú typické hlavne neutrálne farby.

Estetika minimalizmu teda vyzdvihuje prirodzené odtiene dreva, kovu alebo iných prírodných materiálov, ako je slama či juta. Využíva i sklo a zrkadlá. Nábytok by mal byť variabilný, napríklad, taburetka môže slúžiť ako príručný stolík pri sedačke a v prípade väčšieho počtu hostí ako ďalšie miesto na sedenie. Vítané sú aj farebné akcenty, ale skôr v pastelových tónoch.

Okrem sedenia a konferenčného stolíka zariaďujte obývačku podľa jej funkcie. Ak sa často stretávate s priateľmi pri jedle, môžete zvoliť jedálensky stôl a stoličky. Vášniví knihomoli investujú do knižnice, televízni fanúšikovia zase do veľkej televízie.

Myslite na budúcnosť

Pri zariaďovaní sa nesnažte myslieť iba na seba, ale aj na našu milovanú planétu. Všetky veci sa postupom času stanú odpadom, preto je minimalistický prístup zároveň ekologický. Máme pre vás pripravených niekoľko zero waste tipov. Predtým, ako v obchode nakúpite nový nábytok, zistite či niekto z vašich známych nevyhadzuje stolík alebo stoličky. Každý nábytok sa dá zrenovovať, krikľavé poťahy môžete prečalúniť a farebné drevo prebrúsiť a namaľovať neutrálnymi farbami.

Myslite kreatívne a použite bežné veci inak ako ostatní. Luster môžete vyrobiť sami, napríklad pomocou drôtenej misky. A hlavne – nevytvárajte v obývačke veľa úložného priestoru. Vo väčšine z nás sa skrýva malý škrečok a keď pravidelne vidí prázdny priestor, napríklad zásuvku, po čase ho zaplní. Často sú to iba zbytočnosti.

Nepotrebujete stojan na časopisy, ktoré by ste nikdy nečítali, ani kôš na deky, keďže si aj tak stále prinesiete nejakú zo spálne. No a napokon, čokoľvek nové do domácnosti prinesiete, premýšľajte aj nad tým, ako sa toho neskôr zbavíte. Je vhodné, ak sú veci vyrobené iba z jedného druhu materiálu, sú recyklovateľné, alebo sa v prírode rýchlo rozložia.

Menej je viac – ako na to?

Doplnky tvoria pocit útulnosti. Platí pri nich zlaté pravidlo troch kusov. Či už ide o vrch komody, poličku alebo konferenčný stolík, na žiadnom vodorovnom povrchu by nemal počet objektov presiahnuť číslo tri. Na poličky položte napríklad obľúbený obraz, kvet a kôpku kníh. Mimochodom, zeleň je najobľúbenejším doplnkom v minimalistických domácnostiach. Je to kúsok prírody, ktorý máme vždy pri sebe a zároveň nám prečistí vzduch.

Nesmieme zabudnúť ani na najväčšie plochy v obývačke – nie, nejdeme sa rozprávať o uhlopriečke na televízii… Steny a podlahy udávajú tón celej miestnosti a určite vás neprekvapí, že prím hrajú tie biele. V magazíne o bývaní RealityBook sa môžete inšpirovať, ako zariadiť obývačku aj s jednou stenou pokrytou tapetami tak, že bude stále pôsobiť minimalisticky.

Na záver si pripomeňme motto Marie Kondo. Táto útla žienka nám odporúča vlastniť iba tie veci, ktoré nám prinášajú radosť. A ak vo vás vyvoláva radosť prezdobený vankúšik, nemeňte ho nasilu za jednofarebný. Prevzdušnite svoj domov veľkým upratovaním, počas ktorého sa zbavíte vecí, ktoré nepoužívate alebo dokonca nemáte radi. Je to prvý krok smerom k minimalistickému priestoru.