Milovníkov kávy je u nás bohato, i keď medzi krajiny s najvyššou konzumáciou zďaleka nepatríme. Prvenstvo s množstvom 10 kg kávy na rok a obyvateľa si úspešne držia Fíni a Nóri.

Pre dokonalé vychutnanie si tohto lahodného nápoja, je samozrejme potrebná kvalitná káva. Tá však sama o sebe ešte pôžitok nezaručuje. Dôležitá je tiež samotná príprava. Nesprávnou prípravou môžeme totiž znehodnotiť aj tú najkvalitnejšiu kávu.

Najjednoduchším spôsobom ako pripraviť kávu je samozrejme zaliať lyžičku mletej kávy vriacou vodou. Ak však Vám samotné zrnká, ktoré následne plávajú vo Vašom obľúbenom nápoji prekážajú, môžete využiť tzv. French press.

Ide o nádobu s vrchnákom, na ktorom je pripevnený piest s filtrom. Príprava je jednoduchá, je však dôležité aby nádoba bola zohriatá, čo docielite napríklad vypláchnutím nádoby vriacou vodou.

Do takto pripravenej nádoby dáte mletú kávu a zalejete ju vriacou vodou. Premiešať a necháte pár minút lúhovať. Pred podávaním jednoducho pomaly zatlačíte piest, umiestnený na vrchnáku a tým oddelíte kávu od zrniečok a môžete podávať.

Na trhu sú však aj iné druhy kávovarov.

U Talianov veľmi obľúbený je napríklad moka kávovar. Tento funguje tak, že v spodnej časti vrie voda, a vzniknutá para sa pretláča cez strednú časť so sitkom, v ktorej je mletá káva. Hotová káva sa zráža do vrchnej časti nádoby, pričom zachováva lahodnú chuť a príjemnú arómu. Pri tomto spôsobe prípravy kávy treba dbať na pomalý ohrev, vďaka nemu bude pripravená káva kvalitnejšia.

Rozšírenejšie u nás sú však automatické kávovary. Tieto sú svojou konštrukciou oveľa komplikovanejšie a kvalitnú kávu nám zväčša pripraví tento prístroj stlačením len jedného tlačidla. Bežnou súčasťou týchto kávovarov je napr. speňovač mlieka, vďaka ktorému pripravíte aj rôzne kávové špeciality. U niektorých modernejších modelov je súčasťou aj mlynček na kávu, tak si vychutnáte naozaj čerstvú a kvalitnú kávu.

Pre výber toho najvhodnejšieho kávovaru navštívte cafepoint.sk.

Foto: Pixmac.sk, Pete Welsch, Mack Male – flickr