Zdravie

Ako sa popasovať s reakciou vášho tela a mysle na krízu?

Súčasná doba nie je vôbec jednoduchá. Ak preto počas koronapandemickej krízy príležitostne alebo častejšie pociťujete smútok, samotu, nemáte chuť robiť veci, ktoré vás v minulosti bavili a je pre vás ťažké sa k niečomu motivovať, potom zrejme trpíte depresiou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete s týmto stavom vyrovnať.

Depresívna nálada je normálna reakcia na krízu

Náš každodenný život sa v dôsledku korony a súvisiacich obmedzení takmer zo dňa na deň radikálne zmenil. Na tejto situácii je obzvlášť ťažké, že to, čo nám inak pomáha a utešuje, nie je možné alebo je možné len v obmedzenej miere: stretávať sa s priateľmi a rodinou, objímať sa, navštevovať športové alebo kultúrne podujatia, navštevovať fitness atď.

Objavili sa nové stresory, akými sú konflikty spôsobené tým, že ste spolu v najtesnejších životných priestoroch, nové úlohy, akými sú domáca pracovňa a domáce vzdelávanie, ako aj existenčné obavy alebo pocity osamelosti.

Tieto zmeny spôsobujú u väčšiny ľudí stres a u mnohých z nás smutné alebo depresívne nálady: to sú normálne ľudské reakcie na túto krízu. Dobrou správou je, že sa depresie môžete zbaviť.

Pomôcť môže krátka modlitba

Viera je dôležitou súčasťou našich životov, preto môžeme aj pekné modlitby zaradiť medzi obľúbené metódy, ako sa zbaviť negatívnych dopadov depresie a stresu.

Stačí si nájsť miesto, kde je pokoj a ticho. A spojiť naše vnútorné rozjímanie s konkrétnou modlitbou. Tak to s obľúbeným deviatnikom alebo inou modlitbou vyskúšajte a uvidíte, že vám bude lepšie.

Doprajte si dostatok spánku

Nedostatok spánku bráni tomu, aby v tele prebiehali dôležité regeneračné procesy. Výsledok: poškodená pokožka, nervy a celkový pocit slabosti i vyčerpania. Koľko spánku človek potrebuje, sa líši od človeka k človeku. Skúste si dopriať aspoň minimum 6 hodín.

Robte si prestávky

Každý, kto sa neustále dostáva pod tlak, je neustále dostupný na mobilnom telefóne alebo e-maile a nikdy si nedovolí zhlboka sa nadýchnuť, sa skôr či neskôr bude cítiť ako na bežiacom páse – a to je zlé. Naplánujte si preto prestávky každý deň. Malý ostrovček oddychu v príjemnom relaxačnom kresle 15 minút medzi dvoma pracovnými úlohami stačí na trochu relaxu.

Využite silu upokojujúcich rastlín

Upokojujúce účinky vraj majú aj rôzne rastliny ako valeriána, harmanček, medovka, levanduľa, ľubovník či chmeľ. Sú dostupné ako čaj, niekedy ako prísada do kúpeľa alebo vo forme tabliet. Vo všeobecnosti však platí, že užívanie tabliet alebo iných liekov na stres, napríklad proti nespavosti, by malo byť vždy len krátkodobým riešením! Lieky neodstraňujú príčinu, len symptóm.

Tak na to myslite.

Zdroj obrázka: SB Arts Media/Shutterstock.com