Kariéra

Chladený sklad: Čo to je?

Keď sa povie chladený sklad, predstavíme si miestnosť, ktorá má nižšiu teplotu ako okolie a slúži na uchovávanie tovaru,  či potravín, ktoré by sa ináč bežne pokazili. Kedysi na takéto účely slúžili špeciálne vybudované pivnice, vínne sklepy, či rozsiahle podzemné miestnosti, kde bola stála nízka teplota. Dnes môžeme mať  chladený sklad všade tam, kde ho potrebujeme, aby bol vždy po ruke.

Čo znamená chladený sklad

Pod chladeným skladom si môžeme predstaviť miestnosť, ktorá má steny vytvorené z izolačných materiálov, ktoré odizolujú vonkajšie teplo od vnútornej klímy chladenej miestnosti. Chladiaci sklad sa dokáže pomocou kompresorov a chladiacich jednotiek vychladiť na požadovanú teplotu, ktorú potom špeciálne izolačné steny a chladiarenské dvere udržia konštantnú po dlhú dobu. Aj v prípade výpadku elektriny si dokáže udržať chladený sklad svoju teplotu dlhé hodiny. Tým sa ochraňuje tovar, ktorý skladujeme v chladiacom sklade a znižuje sa riziko možného pokazenia produktov.

Z akých komponentov je chladený sklad

Chladený sklad si môžete vyskladať na mieru, čo sa rozmerov týka, ale aj jednotlivých prídavných komponentov, ktoré z  neho dokážu spraviť unikátnu miestnosť prispôsobenú vašim potrebám.

Steny a strop

Steny a strop chladiaceho skladu je potrebné mať z termoizolačných materiálov. Vynikajúco sa na to hodia PUR panely, ktoré obsahujú jadro z polyuretánovej peny a majú kovové opláštenie. Táto kombinácia materiálov z nich robí najlepšiu možnosť pre chladiarenský box, nakoľko majú povrch, ktorý je hygienicky nezávadný a izolačné jadro, ktoré aj pri minimálnej hrúbke dokáže udržať požadovanú teplotu. PUR panely sú navyše ľahké, takže konštrukcia boxu nie je príliš ťažká ani hrubá. Ich prednosťou je taktiež rýchla montáž, možnosť vertikálneho či horizontálneho spájania a možnosť skrytých spojov, do ktorých sa neusádzajú nečistoty a plesne.

Chladiarenské dvere

Aj chladiarenské dvere musia spĺňať požiadavky na udržanie vychladeného vzduchu vnútri chladu. Ako jediný pohyblivý prvok v miestnosti musia byť navrhnuté tak, aby eliminovali únik chladného vzduchu z chladiarenského boxu. Preto sú chladiarenské dvere štandardne tiež z PUR panelov, spojených hliníkovými profilmi a s gumenými, hygienicky nezávadnými tesneniami.

Chladiarenské dvere musia mať jednoduchú manipuláciu, nesmú byť ťažké a musia sa ľahko otvárať. Taktiež musia mať poistku, aby pracovník v chladiacom sklade náhodou neuviazol.

Chladiarenské dvere sa štandardne vyrábajú ako otáčacie (na pántoch) alebo ako posuvné, na hliníkových koľajničkách. Môžu taktiež obsahovať prídavné plastové pásy, ktoré zakrývajú otvor do chladiaceho skladu a tým udržiavajú ešte viac chladu vnútri boxu.

Chladiaci systém

Chladiaci systém obsahuje kompresor a chladiace jednotky, pričom sa dá pohodlne ovládať cez ovládací panel umiestnený zvonku chladiaceho boxu. Rozsah teplôt, ktoré dokáže chladiaci systém dosiahnuť závisí od toho, či sklad chceme používať ako mraziaci alebo len ako chladiaci. Štandardne sa rozsah teplôt môže pohybovať od mínus 20 do plus 10 stupňov Celzia a to aj podľa charakteru produktov, ktoré v sklade uchovávame.

Využitie chladeného skladu

Chladené sklady sa najčastejšie využívajú v potravinárstve (mliekarne, mäsovýroba, výroba rastlinných produktov, pekárne), na skladovanie potravín v distribučných skladoch či v malo a veľkoobchodných prevádzkach. Z tadiaľ poväčšine putujú priamo na prevádzku, kde sa už používajú iba chladiace vitríny a chladiace boxy. Chladený sklad tak môže byť blízko prevádzky, čo skracuje dobu pobytu tovaru priamo na prevádzke a zvyšuje trvanlivosť potravín.