Zdravie

Čo je to Alzheimer a aké má príznaky

Alzheimerova choroba je progresívna porucha, ktorá spôsobuje degeneráciu mozgových buniek a ich postupné odumieranie. Táto porucha je najčastejšou príčinou demencie – pokles kognitívnych funkcií (porucha myslenia, pamäti, problémy so sústredením). Choroba je pomenovaná po Dr. Aloisovi Alzheimerovi, ktorý ju objavil v roku 1906.

Najväčším rizikovým faktorom je starnutie, nie je to však jeho normálna súčasť. Zatiaľ čo väčšina ľudí diagnostikovaná s touto chorobou je staršia ako 65 rokov, nie je nemožné, aby postihla aj mladších.

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by Alzheimerovu chorobu úplne vyliečila. Avšak je možné proces poruchy spomaliť a dočasne zlepšiť symptómy a to užívaním medikácie na to určenej.

Viac o tejto chorobe, prevencii a liečení sa dočítate v tomto podrobnom článku.

Príznaky Alzheimera

V prvých fázach môže jedinec zabúdať na nedávne udalosti či konverzácie. Postupne sa vyvinie ťažké poškodenie pamäte, kedy je pre človeka nemožné fungovať tak ako predtým a vykonávať každodenné úkony.

Je dobré vedieť, že porucha sa prejavuje u každého jedinca inak, no všeobecné príznaky sú:

  • zmätenosť, nejasnosť, kde sa dotyčný nachádza, kde je
  • problémy s hovorením (ťažko nachádza slová)
  • zmena osobnosti
  • podráždenosť
  • neschopnosť sa rozhodovať alebo nesprávne rozhodnutia
  • zabúdanie na veci/ predmety a kde sú umiestnené
  • ťažkosti s riešením každodenných problémov
  • problémy s numerickými výpočtami
  • výkyvy nálad

Ak máte blízkeho, ktorý má niektorý zo spomenutých príznakov a vykonávanie doposiaľ bežných činností sa stáva problémov mali by ste kontaktovať lekára.

Príčina vzniku

Presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby nie je jasná, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k jej vzniku – genetika, prostredie a životný štýl.

Ako sme už spomenuli vyššie, Alzheimerova choroba poškodzuje mozog a mozgové bunky, čo vedie k zmršťovaniu mozgu. A ten má u človeka diagnostikovaného touto chorobou zvyčajne dva typy abnormalít: povlaky a tzv. ,,klbká“.

,,Povlaky“ sú zhluky proteínov na mozgu, ktoré zabraňujú komunikácii medzi mozgovými bunkami, čo spôsobuje poškodenie a pravdepodobne aj ich odumretie.

Systém prenášajúci živiny cez mozog je proteín Tau. V mozgových bunkách jedinca postihnutého Alzheimerovou chorobou sa zachytávajú vlákna tohto proteínu a teda vzniknuté ,,klbká“ zabraňujú prenosu živín  do mozgu.

Ako diagnostikovať Alzheimerovu chorobu

Ak sa u vás alebo vašich blízkych prejavili prvé príznaky, mali by ste sa poradiť s doktorom, ktorý určí či sa dané symptómy naozaj vzťahujú k vzniku tejto poruchy. Pri diagnostike pacienta sa lekári a špecialisti pýtajú aj na: schopnosť počítať a výpočet jednoduchých príkladov, schopnosť riešenia problémov, ako pacient rozpráva. Odborník sa môže skontaktovať aj s rodinnými príslušníkmi, aby zistil či sa diagnostikovaný nespráva v poslednom čase inak než zvyčajne a pod.

Ďalej sa vykonávajú krvné testy, vyšetrenie moču, nasleduje CT alebo MR hlavy a neuropsychologické vyšetrenie.
Niektoré z vyššie zmienených vyšetrení sa môžu zopakovať po určitom čase, aby sa zistilo či a ako sa zmenila funkcia mozgu.

Existuje prevencia pre Alzheimer?

Nanešťastie, Alzheimerova choroba nie je stav, ktorému sa dá úplne zabrániť. Ale aj napriek tomu môžete vo svojom životom štýle alebo v životnom štýle vášho blízkeho urobiť niekoľko zmien, ktoré pôsobia pozitívne na spomalenie procesu. Ukázalo sa, že zmeny v stravovaní a zaradenie pravidelného cvičenia znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa spájajú so vznikom Alzheimerovej choroby. Jedným z hlavných faktorov je upraviť prostredie, v ktorom chorý žije čo najbezpečnejším. A to:

  • Kľúče, peňaženky a iné predmety uchovávajte vždy na rovnakom mieste
  • Ubezpečte sa, že topánky postihnutého majú kvalitnú podrážku. Predídete tak pošmyknutiu a pádu.
  • Rodinné fotografie umiestnite tak, aby boli na očiach
  • Mobilný telefón majte stále pri sebe (najlepšie vo vrecku)
  • Zadovážte si dávkovač liekov
  • Udržujte rutinu

Alternatívna terapia

Existuje mnoho druhov alternatívnej liečby, ktoré podporujú zdravie mozgu, zlepšujú jeho funkciu a spomaľujú príznaky, no žiadne štúdie zatiaľ nedokázali, že by mohli spomaliť Alzheimerovu poruchu. Medzi odporúčané patria omega 3 mastné kyseliny, gingo či vitamín E.

Pred začatím užívania týchto alternatív sa nezabudnite poradiť s lekárom.