Bývanie

Darujme si navzájom zdravú vodu!

Voda je základom prirodzeného kolobehu životu. Nevyhnutne ju potrebujeme ako pre svoje zdravie, tak aj pre pohodu a chod celej spoločnosti. Dnes sa ale zameriame na zdravú pitnú vodu v rámci domácnosti – na jej obsah, využívanie a spôsob úpravy.

Viete, v akej kvalite sa vám dostáva pitná voda?

Voda je síce priezračná, ale skrýva množstvo cenných zložiek. Venujeme im pozornosť už len preto, že inak ako z vonkajších zdrojov si ich náš organizmus nevie vytvoriť. Voda napája a čistí organizmus, ale sama o sebe nie je „čistou“. Ide o zmes plynov, minerálov a organických látok.

Zastúpenie hlavných stopových prvok spresňuje laboratórny rozbor vody zo zákona stanovený 24-hodinovým monitoringom. Ak si teda požiadame o rozbor, najbližšia vodárenská spoločnosť nám predkladá vždy aktuálnu a platnú analýzu.

Z celého zoznamu stopových látok vyčleňujeme najmä zastúpenie vápnika a horčíka – telo ich prijíma len z vody a potravín, pričom majú významnú funkciu pre nervový, pohybový a srdcovocievny systém. Sú zásadnými ukazovateľmi tvrdosti vody. Tú však môžu ohrozovať nielen geologické podmienky, ale aj iné vnútorné zloženie vody.

Aj pitná voda vyžaduje údržbu – dezinfikujeme ju UV žiarením

Svoj vodovodný kohútik pritom nevystavíme na priame slnko, ale využijeme praktickejšie riešenie. Nesú ho poznatky o ionizovanej vode a jej špecifickej úprave pomocou UV lampy. Jej hlavným účelom je eliminovať škodlivé baktérie a kultivované mikroorganizmy. Pri ich premnožení, ale aj pri neodstránených usadeninách sa narúša prirodzená ochrana vody.

Znehodnocuje sa jej kvalita, čo sa prejaví v neprospech nášho zdravia. UV lampy na prívode studenej vody garantujú jedno z najlepších sterilizačných prostredí – bez obáv možno z neho ťažiť 15 – 20 % z celkového optimálneho príjmu vápnika, horčíka a ďalšie stopové prvky.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com