Michelin - ENERGY SAVER+ GRNX MI 91HLeto je v plnom prúde a spoločne s ním aj sezóna výletov, na ktoré sa vydávame práve autom. Ak ste sa na jar rozhodli, že tento rok svoje zimné pneumatiky neprezujete, ale dojazdíte ich počas letných mesiacov, výrazne riskujete bezpečnosť seba a svojich blízkych. Na ich výmenu je stále čas, a preto si hroziace riziko čím skôr uvedomte.

Okrem bezpečnosti však proti dojazďovaniu pneumatík stoja aj ďalšie skutočnosti, ktoré sa podpisujú nielen na ekonomickej stránke jazdy, ale aj na jazdných vlastnostiach a celkovom pohodlí posádky. Aj toto vás od používania starých zimných pneumatík cez leto odradí.

Zvýšené náklady na palivo až o 10 až 15 %

Samotná zmes zimných pneumatík nie je pre svoje vlastnosti vhodná na leto. Preto je u týchto gúm na letnej vyhriatej vozovke oveľa vyšší valivý odpor, ktorý spoločne s mierou opotrebovania výrazne zvyšuje spotrebu. Odborníci svojimi výpočtami, ale aj reálnym testovaním uvádzajú mieru zvýšenia spotreby pri používaní ojazdených zimných gúm počas leta o 10 až 15%.

Horšia ovládateľnosť

Zimné pneumatiky majú vo všeobecnosti horšiu priľnavosť na vozovku počas leta než letné gumy. A obzvlášť, ak sú ešte aj opotrebované a určené na dojazdenie. Tieto vlastnosti sa zhoršujú najmä počas dažďa, kedy je prítomné vysoké riziko vynesenia zo zákruty, šmyku a výrazné predĺženie brzdnej dráhy. Test rakúskeho autoklubu ÖAMTC ukázal, že ak šlo auto s opotrebovanými zimnými gumami počas leta rýchlosťou 80 km/h, jeho brzdná dráha bola o 6,4 metra dlhšia, než pri používaní letných pneumatík. A to môže byť vzdialenosť, ktorá je pri problémoch na ceste naozaj závažná. Ďalšími komplikáciami je tiež celková horšia ovládateľnosť aj na suchom povrchu, nižší komfort z jazdy a výrazné urýchlenie opotrebovania už opotrebovaných pneumatík.

Uvedomte si, že ako letné šľapky nebudete nosiť cez zimu, tak zateplené čižmy počas leta. A nie to ešte pred rozpadnutím. Preto ojazdené pneumatiky nikdy nedojazďujte a ak to aktuálne robíte, čím skôr tento stav napravte.