Zdravie

Estrogén: Aké sú jeho výhody a nevýhody?

Určite ste už počuli o estrogéne, teda o hormóne, ktorý je prirodzene produkovaný ľudským telom a nachádza sa tak u mužov, ako aj u žien. Tento hormón hrá významnú rolu v riadení reprodukčného systému, no to nie je jeho jediná úloha. Pomáha tiež chrániť kosti a lieči pokožku od modrín a poranení. S pribúdajúcim vekom začne vaše telo tvoriť menej estrogénu, kedy vám lekár môže odporučiť hormonálnu liečbu, ktorá by jeho hladinu mala upraviť a priviesť opäť do normálu. Vysoká aj nízka hladina estrogénu so sebou však nesie určité riziká.

Prečo naše telo potrebuje estrogén?

U žien zmierňuje príznaky menopauzy, a tak ako vaše telo počas obdobia puberty produkuje estrogénu príliš, tak jeho produkcia vekom upadá. Pokles hladiny estrogénu sa prejavuje prvými príznakmi menopauzy, medzi ktorej hlavné príznaky zaraďujeme napríklad návaly horúčav, vaginálnu suchosť, zimnicu, poruchy spánku či nadmerné potenie. Stretávame sa však aj s vážnejšími prejavmi tohto obdobia u žien, a aj preto zvyknú lekári predpisovať ženám lieky obsahujúce tento hormón. Nahradenie klesajúceho estrogénu hormonálnou terapiou môže pomôcť zmierniť príznaky menopauzy.

Estrogén zároveň pomáha udržať zdravie vagíny. Keď hladina estrogénu klesá, môžu sa u vás vyskytnúť zmeny v tkanive, výstelke a rovnováhe pH vašej vagíny. To môže spôsobiť niekoľko vaginálnych zdravotných problémov, vrátane už spomínanej vaginálnej suchosti, inkontinencie moču či zápalu pošvových tkanív. Estrogén je preto pri liečbe týchto stavov účinným liekom.

Ďalej ženám pomáha pri problémoch s vaječníkmi. Ovarie sú zodpovedné za produkciu estrogénu, a v čase keď už nie sú schopné produkovať tento hormón, alebo ak sú ovplyvnené inými stavmi, môže byť riešením práve hormonálna liečba.

Estrogén v neposlednom rade chráni vaše kosti a môže pomôcť znížiť úbytok kostnej hmoty po menopauze. Dnes už existuje množstvo liekov, ktoré za pomoci estrogénu, dokážu liečiť a zastaviť úbytok kostnej hmoty, ale sú vhodným liečivom napríklad aj pri osteoporóze, ktorá nás s pribúdajúcim vekom ohrozuje čoraz viac.

Vedľajšie účinky a riziká estrogénu

Ako prakticky každá terapia, tak ani tá hormonálna sa nezaobíde bez rizík. Napriek jej prínosom sa dnes už nevyužíva v takej miere, ako tomu bolo kedysi. Môžu za to práve nové štúdie a výskumy, ktoré hovoria o možných komplikáciách pri dlhodobom užívaní, akými sú napríklad rakovina a srdcové ochorenia. Avšak práve vďaka týmto štúdiám dnes majú lekári a vedci lepšie pochopenie toho, komu estrogénová terapia prinesie najväčší úžitok a kto by mal vyskúšať inú liečbu.