Bývanie

Kedy sa rozhodnúť pre stavbu oporného múru?

V posledných rokoch sme svedkami novej staviteľskej vlny. Dvojgeneračné bývanie a oprava starších domov ustúpila výstavbe nízkonákladových rodinných domov, ktoré rastú v každom meste a obci ako huby po daždi.

Mestské časti sa rozširujú a malé dedinky sa dvíhajú do okolitých kopcov a svahov. Na prvý pohľad lukratívne pozemky s krásnymi výhľadmi však majú aj svoje horšie stránky.

Strmý svah vytvára väčší tlak na celú stavbu. Spolu s vrtochmi počasia môže dôjsť k zosuvu pôdy alebo narušeniu statiky stavby.

Sú to škody, ktorým je lepšie predísť ako riešiť ich následky. Preto je stavba oporného múru v svahovitom teréne z hľadiska bezpečnosti priorita číslo jeden.

Nechajte si poradiť od profesionála

Oporné múry sa stavajú z rôznych materiálov, od dreva až po liaty betón. Voľba materiálu závisí od povahy a sklonu pozemku. Môžete sa stretnúť s názorom, že na pozemku so sklonom do 45° stačí vybudovať jednoduchší oporný múr, zatiaľ čo svah s ostrejším sklonom vyžaduje technicky náročnejšie riešenie.

To môže, aj nemusí byť pravda. Jednoznačné stanovisko dostaneme len od odborníka a to tak, že si necháme vypracovať geologický posudok.

Na základe neho vieme s istotou aký vysoký, široký a hrubý má byť oporný múr presne určený na náš typ pozemku.

Najobľúbenejšie sú betónové oporné múry

Ako spomíname vyššie, oporné múry sa môžu stavať z rôznych materiálov. Najobľúbenejšie sú však betónové oporné múry.

Na stavbu betónové oporného múru môžeme použiť už hotové betónové tvárnice alebo liaty betón.

Betónové tvárnice sa ukladajú na seba podobne ako tehly a následne sa zvnútra zalejú betónom. Liaty betón sa vylieva do vopred pripraveného dreveného debnenia a je vystužený kovovými roxormi.

Oporný múr z liateho betónu je finančne náročnejšia investícia, ale sľubuje vyššiu pevnosť spolu s nižšou priepustnosťou vody oproti iným typom stavebného materiálu.

Ako postaviť oporný múr

Pri stavbe oporného múru si len ťažko poradíte sami. V závislosti od veľkosti múru musia byť nasadené stavebné stroje.

Pod oporný múr sa musí vykopať základový pás, ktorý bude dostatočne široký (aspoň 30 cm) a hlboký minimálne 80 cm. Ideálny na túto prácu je pásový minibager, ktorý sa dostane takmer všade. V súčasnosti sa dajú malé aj veľké stavebné stroje, náradie alebo elektrocentrála požičať za veľmi výhodné ceny.

Pod betónový základ vytvoríme štrkové lôžko z drveného kameňa. Ďalej postupujeme v závislosti od zvoleného druhu stavebného materiálu.

Stavbu dreveného debnenia pre liaty betón nechajte na skúsenú firmu.

Ak ste rozhodnutí postaviť múr svojpomocne, skúste radšej betónové tvárnice. Pri ich ukladaní stačí vedenie skúseného murára.

Hotový oporný múr môžete skrášliť vonkajšími obkladmi, ktoré sa používajú aj na ploty.