Zdravie

Nevoľnosť počas letných horúčav. Ako ju zmierniť?

Na letné dovolenky a prázdniny sa tešíme úplne všetci. Aj slnečných dní si však treba užívať s mierou a zdravým rozumom. Inak vám hrozia najčastejšie choroby zo slnka a prehriatia. Tie sa pri prvotných príznakoch prejavujú nevoľnosťou, závratmi až mdlobou. Ako tomu najlepšie predchádzať?

Za extrémne teplo považujeme teploty nad 35 °C. Tie nie sú ničím výnimočným už ani u nás. Naše telo sa pri takýchto teplotách nadmerne potí. Na to však potrebuje pravidelný príjem vody, bohatej aj na minerály a soli, ktoré sú nevyhnutné pri potení. Inak dochádza k postupnej dehydratácii a prehrievaniu organizmu. Rizikovou skupinou sú všetci, čo sa pohybujú na priamom slnku, najmä od 11. do 15.00 hod. bez toho, aby si chránili pokožku hlavy, rúk a tváre. Nevyhnutné sú prestávky na ochladzovanie, menšie občerstvenie a zregenerovanie.

Izolácia doma je priam letným prikázaním pre pacientov na vysoký krvný tlak, s ochoreniami srdca, pri cukrovke a pri užívaní silných antibiotík. Tie sú známe rôznymi negatívnymi vedľajšími účinkami pobytom na slnku.

Nechcete sa „skrývať“ pred slnkom?

Ak doma nedokážete obsedieť (najmä s deťmi), odporúčame chrániť sa pohybom v tieni. Do tieňa by ste mali umiestňovať aj bazény, altánky na sedenie či detské domčeky. Aj keď je vaše telo popri tom ochladzované, slnko naň stále vplýva.

Môže sa stať, že vo večerných hodinách, keď sa telo ochladí a oddýchne, začnete pociťovať únavu a bolesť v končatinách. Prvotné príznaky súvisia aj so stuhnutou a ubolenou šijou a spomínanou nevoľnosťou. Okamžite sa schladiť?! Ani nie, telu môže hroziť teplotný šok. Odporúčame skôr mierne pretieranie slabín, oblastí žíl, tepien a na spánkoch malým navlhčeným uterákom. Samotný príjem čistej vody už nestačí – tú by mala dopĺňať štipka soli, citrónu alebo si doprajete šťavu z čerstvej sezónnej zeleniny či ovocia.

Nevoľnosť z tepla môže byť hlavným príznakom úpalu alebo ešte vážnejšieho tepelného vyčerpania. Tento stav je dlhodobejší a vyžaduje si už odborné lekárske ošetrenie.

Foto: pixabay.com