Zdravie

Niekoľko zásad, ako v bezchybnom stave udržiavať svoju zubnú kefku

O správnej hygiene zubov a ústnej dutiny sme už poskytli dosť zásadných informácií. S touto témou úzko súvisí aj naša starostlivosť a údržba zubnej kefky. Teraz nehovoríme ani o jej tvare, dizajne či značke. Po umytí zubov vás čaká ešte niekoľko krokov, ako zanechať zubnú kefku čistú a nijako neohroziť jej funkčnosť.

Bez zubnej kefky ani na krok! Na druhej strane je však úplne zbytočné čistiť si zuby kefkou v zlom, veľmi zanedbanom stave.

Vaša zubná kefka je takým malým rajom pre stovky mikróbov. Niet divu, veď ju používame na zmytie povlaku zo zubov a ďasien. Bežne ju len opláchneme pod tečúcou vodou a dáme na miesto. Kefka sa oplachuje po každom použití, a to hĺbkovo medzi jednotlivými vláknami. Ideálna je na to horúca voda, v ktorej by ste mali nechať kefku namočenú aspoň na 3 minúty. Dôležité je z nej dostať všetky väčšie nečistoty a udržiavať ju bez zápachu.

Krok za krokom sa staráme o zubnú kefku

Pred tým, ako opäť použijete svoju zubnú kefku, presvedčte sa, že je suchá a jednotlivé vlákna nie sú príliš opotrebované. Kefku nechajte usušiť na čistom mieste, najlepšie vo vzpriamenej polohe.

Na to sú vhodné držiaky, respektíve stojany na zubné kefky. Aj o tie sa treba starať a aspoň raz do týždňa ich poriadne očistiť. Zubná kefka by sa nemala dotýkať žiadnej ďalšej, nenechávajte ju na umývadle a ani v uzatvorených skrinkách. Puzdrá a vrchnáky na zubné kefky používajte výlučne na cestovanie a len na veľmi obmedzený čas. Po tom by ste mali zvážiť, či nie je lepšie ju vymeniť.

V týchto pomôckach sa dobre darí mikroorganizmom, teda najlepšie je mať ju voľne na dostatočne vzdušnom mieste. V kúpeľni jej vyberajte miesto, ktoré je aspoň 2 – 3 metre od sprchy a toalety. V menších kúpeľniach je to dosť problematické. Vtedy sa odporúča aspoň každých päť dní ju namočiť do ústnej dezinfekčnej vody. Zubnú kefku si s nikým nepožičiavajte, po každom infekčnom ochorení vymeňte a aspoň raz za 3 mesiace začnite používať novú.

Foto: pixabay.com