O gamblingu dnes počúvame z každej strany. Ľudia sa ženú za obrovskými výhrami a neuvedomujú si, že sa postupne prepadajú. Je smutné, že sa to neustále deje a rovnako ako je to s inými závislosťami, aj závislosti na hraní sa veľmi ťažko zbavuje. Gambling sa obvykle spája so závislosťou na hracích automatoch a pokri, no nevyhýba sa ani tipérom, ktorí skúšajú svoje šťastie v stávkových kanceláriách. Aj tipovanie športových zápasov sa teda stáva čoraz riskantnejšie z hľadiska možného prerastania do patologického hráčstva.

Na internete je všetko!

Najmä ľuďom, ktorí sa rozhodli stávkovať prostredníctvom internetu hrozí, že neodhadnú svoje možnosti. Je to spôsobené veľkým množstvom stávkových príležitostí a tiež tým, že stávku uzatvoríte jednoducho, prakticky v priebehu niekoľkých minút. Okrem toho, je oveľa pohodlnejšie a bezstarostnejšie hrať o peniaze, ktoré sú vo virtuálnej forme na vašom hráčskom účte, než o peniaze, ktoré vám očividne v peňaženke chýbajú. Práve kvôli týmto nesporným rizikám je dôležité zodpovedné stávkovanie cez internet.

Treba mať určité mantinely

Pre tých, ktorí by sa chceli naučiť ako tipovať zodpovednejšie, bez zbytočného rizika je tu viacero možností. Účinné je určiť si limit, pod ktorý nie je možné klesnúť, respektíve stanoviť si na začiatku určitý hrací kapitál a po jeho prehraní sa jednoducho k stávkovaniu už nevracať. Podobné limity je možné si určiť aj na počet tiketov za deň alebo maximálnu dennú výšku stávky. Najlepšou prevenciou je pristupovať k stávkovaniu hneď od začiatku zodpovedne a dodržiavať základné pravidlá úspešného tipéra. Na internete existuje mnoho návodov, ktoré objasňujú ako sa rozumne stávkuje.

Vždy je lepšie vzniku závislosti predchádzať ako ju riešiť. Gambling sa totiž v zásade od iných závislostí veľmi neodlišuje. Ide o nutkanie neustále hrať, neschopnosť priznať si svoje iracionálne správanie, abstinenčné príznaky a tiež rapídne zvýšenie výdavkov. To všetko sa následne odzrkadľuje na medziľudských vzťahoch a samotnej kvalite života gamblera a jeho blízkych. Zodpovednosť a zdravý úsudok sú preto základnými predpokladmi racionálneho tipéra, ktorý spojí svoje hobby s občasným privyrobením si.

Fotografia: www.pixmac.sk, Dorian Wallender – flickr