Starostlivosť o zuby začína pravidelným čistením zubov – ráno pre zdravie, večer pre krásu. Okrem čistenia väčších zubných plôch, je dôležité aj čistenie medzizubného priestora pomocou dentálnej nite či špeciálnych kefiek určených pre túto oblasť zubnej dutiny. Zubná hygiena ďalej spočíva v sviežosti dychu, ktorý zaručuje vyvážená, zdravá strava a používanie ústnych vôd, zabraňujúce tvorbe zubného kazu či zápalového ochorenia.

Zubný kaz – signál poškodenia ústnej hygieny

Zubný kaz je známy každému, prejavuje sa nepríjemnou bolesťou a ešte nepríjemnejším zvukom zubnej vŕtačky. Pritom predchádzať zubnému kazu je také jednoduché! Zubný kaz spôsobujú ústne mikroorganizmy, ktoré pretrvajú nesprávnym alebo nepravidelný čistením zubov na zube, v ktorom sa rozmnožujú a výsledkom je ochorenie tvrdých zubných tkanív, čiže inak povedané zubný kaz. Príznaky zubného kazu sú aj tvorba bieleho povlaku, rozpad skloviny aj zuboviny.

Faktorom vzniku zubného kazu, je aj kvalita a kvantita prijatého jedla, pričom bežne zubným kazom trpia malé deti s nevyváženou stravou, obsahujúcou veľa cukru a málo bielkovín, pričom bielkoviny sú nevyhnutné pre správnu stavbu a rast kostí a zubov. Avšak, aj potrava pre diabetikov, obsahujúca náhradu cukru v podobe fruktózy, je pre zuby škodlivá.

Ak sa spoliehate na mýtus tvrdiaci, že ošetrenie kazu u mliečnych zuboch nie je potrebný, pretože mliečny chrup aj tak vypadne, nemáte pravdu. Zubný kaz mliečneho chrupu vyžaduje tiež ošetrenie, pretože stav mliečnych zubov hrá rozhodujúcu úlohu pri vytváraní, stavbe a kvalite dospelého chrupu.

Všetko pre zdravie a krásu

K základným pravidlám starostlivosti o zdravý chrup, patria aj preventívne prehliadky, konajúce sa iba raz za dvanásť mesiacov. Prehliadkami zabezpečíte včasnú diagnostiku prípadných ochorení zuba, zabezpečia účinnú prevenciu v boji proti zubným ochoreniam, zápalom a infekciám. Okrem toho, môžete stomatológa požiadať o odborné vyčistenie zubného povlaku či bielenie zubov.