Letné brigády sú dôležitým vyplnením voľného času hlavne pre študentov. Do ďalších rokov štúdia si chcú niečo privyrobiť, no pritom si leto aj fantasticky užiť. Najlepšie je tieto študentské priority uplatniť v jednom. Stále obľúbené a čoraz viac žiadané sú práce na farme. Môžete si teda ďaleko v cudzine zarobiť zberom sezónneho ovocia a zeleniny, alebo sa starať o zvieratá. Táto práca je však veľmi náročná. Musíte byť na to uspôsobení jednak fyzicky a aj psychicky…

Študenti sú si zväčša vedomí, že ich na farme nečaká žiadna romantická idylka. Aj tak je každoročne o tieto práce veľký záujem. Faktom je, že sa prácou na farme dajú zarobiť slušné peniaze, no od zamestnancov sa toho aj veľa očakáva. Ide o tvrdú úkolovú prácu, často aj dosť stereotypnú. Musíte si zvyknúť, respektíve čo najskôr vhupnúť do netradičného denného a pracovného režimu.

Budete stovky kilometrov od rodiny. Spoľahnúť sa tak môžete len sami na seba. Zo začiatku si nepripúšťajte neznámych blízko k sebe. Ani sa nenazdáte a ľahko sa môžete ocitnúť bez peňazí, ubytovania a stravy. To sa veľmi často skloňuje aj pred samotným výberom konkrétnej práce na farme.

V takomto prípade buď stavíte na rady známych, ktorí už podobnú prácu v konkrétnej krajine absolvovali, alebo sa budete spoliehať na serióznosť pracovnej agentúry. Rôzne agentúry si za sprostredkovanie práce a ďalších služieb ohľadom cestovania či ubytovania pýtajú vopred peniaze. To je azda tým najčastejším kameňom úrazu. Kolíše to totiž na hranici so zákonom.

Za prácou odchádzajte až po stanovení jasných pravidiel. Nedajte sa zlákať žiadnou prácou bez zmluvy! Dbajte aj na poistenie s pokrytím rizík pri výkone danej činnosti. Výhodou prác na farme je aj to, že zväčša vám vznikajú vyššie náklady len na cestovné a vaše osobné potreby. Zamestnanci sú ubytovaní v domoch farmárov, v rôznych prístavbách či karavanoch. Všetko je, samozrejme, o dohode! Ak nemáte k dispozícii vlastný kuchynský kút, o stravu sa vám postará farmár. Tí za to nezvyknú pýtať žiadne horibilné sumy, pretože sú vďační za každého ochotného zamestnanca.

Sezónny zber alebo práca pri zvieratách?

Aj jedno, aj druhé má svoje výhody i riziká. Zber ovocia a zeleniny je podstatne kratší, taktiež manuálne náročný a vyžaduje si dobre zvolenú taktiku práce. Sezónny zber sa vypláca úkolovo. Hodinová mzda by bola nevýhodná voči pracantom, za ktorými by sa skrývali flákači s vidinou veľkých peňazí za málo práce. Na polia sa vstáva skoro ráno, pracuje sa za vysokých horúčav až do večera. Zbierať úrodu sa taktiež musíte naučiť. Rýchlo, ale aj efektívne a bez žiadnych škôd či nedostatkov. Pracujete ohnutí v krížoch a ďaleko od rušných mestských stredísk. Oproti tomu je práca so zvieratami o niečo pestrejšia, ale fyzicky taktiež úmorná. Na túto prácu najčastejšie vyberajú mužov. Musíte si zvyknúť na prácu v zapáchajúcej maštali a rovnako dbať aj o čistotu na svojom pracovisku. Aj na farme sa presvedčíte, že peniaze len tak z neba nepadajú!

Foto: pixabay.com