Leto skončilo a prichádza obdobie chladného a vlhkého počasia, ktoré prispieva k rýchlemu a ľahkému prechladnutiu. V horšom prípade imunitný systém môže byť v takomto období taký oslabený, čo vedie k malátnosti, horúčke, zimnici či zápalom sliznice dýchacích ciest, o ktorých hovoríme ako o prejavoch chrípky. Chrípka patrí k najčastejším sezónnym infekčným chorobám, ktorému sa dá predísť prevenciou. Spôsobov, ako si posilniť imunitný systém, je strašne veľa, preto uvádzame aspoň tie najzákladnejšie:

  1. Pravidelné umývanie rúk: Bežnými hygienickými preventívnymi zásadami, ako predísť chrípke, je niekoľkodenné umývanie rúk teplou vodou a antibakteriálnym mydlom. Či už sa v práci dotknete papierov, vo výťahu dverí či len brány v dome, pred vami sa do styku s nimi mohlo dostať tisíce ľudí vrátane tých, ktorí trpia nejakou chorobou. A odtiaľ je už len krôčik k nakazeniu sa nejakého vírusu.
  2. Zvýšenie prísunu tekutín: Počuli ste o tom možno už stokrát, ale stojí za to zopakovať, že treba piť a piť! Min. 2 litre denne je podmienkou nielen v lete, ale počas celého roka, čo vám zabezpečí dostatočné očistenie organizmu.
  3. Vitamíny: Nielen v sychravom počasí, ale aj počas celého roka je veľmi dôležitý pravidelný prísun vitamínov, najmä vitamínu C. Tento vitamín je dôležitý k udržaniu telesného zdravia a je najdôležitejším antioxidantom. Nájdete ho v jahodách, pomarančoch, kiwi, brokolici či paradajkách. Otázkou je, či brať vitamíny v tabletkách alebo v prírodnej forme, teda v ovocí a zelenine. Názory sú rôzne, niektorí tvrdia, že vitamíny v tabletkách pomáhajú, iní sú zástancami názoru, že telo si z nich dokáže „zobrať“ len minimum. Základom je dbať na pravidelný prísun ovocia a zeleniny a popr. môžete použiť aj niečo z lekárne na posilnenie imunity, čo vám rozhodne neublíži.
  4. Otužovanie: Účinným efektom pri podpore imunity a zároveň jedným z najstarších receptov na zdravie je otužovanie. Pár minút denne striedanie studenej a teplej sprchy pôsobí pozitívne nielen na obranyschopnosť organizmu, ale známe sú aj jeho skrášľovacie účinky. Takéto otužovanie prekrvuje pokožku a priaznivo pôsobí proti celulitíde.
  5. Cesnak ako liek: Konzumovanie 2-3 strúčikov cesnaku je cestou k zdraviu celého tela. Jeho liečivé účinky poznajú ľudia už oddávna. Je výbornou prevenciou v boji proti chorobám, priaznivo pôsobí proti bežnému prechladnutiu a boľavému hrdlu. Bolí vás hlava či máte upchatý nos? Uľaví sa vám po konzumácii cesnaku! Výnimočným ho robia biologicky aktívne látky, množstvo vitamínov, ale aj aminokyseliny. Odporúča sa užívanie strúčiku cesnaku nepretržite, počas celého roka, každý deň aj keď ste zdraví. Máte zaručené, že na vás nebude „čakať“ chrípka, čo je overené i z vlastnej skúsenosti!
  6. Dostatočné obliekanie primerané počasiu: Teplé oblečenie na jeseň a v zime je nevyhnutnosťou. Nezabudnite hlavne na šál, nakoľko hrdlo je v chladom počasí veľmi náchylné k chorobe. Samozrejmosťou by mali byť nielen teplé, ale aj dlhé svetre či bundy, ak si nechcete priniesť domov okrem chrípky aj prechladnuté kríže či ľadviny.
  7. Zelený čaj: Zázračné účinky na organizmus má jednoznačne zelený čaj. Používa sa hlavne v prevencii rakoviny, astmy, zubného kazu či zvýšenej hmotnosti. Tiež odbúrava cholesterol v krvi a posilňuje celkovú duševnú výkonnosť. Aby mal naozaj blahodárne účinky na organizmus a zvýšil tak jeho imunitu, doprajte si aspoň 2 šálky denne. Ak neviete či uprednostniť zelený čaj vo vrecúšku alebo sypaný, určite zvoľte druhú možnosť. Sypaný čaj vo vode uvoľní ľahšie zdraviu prospešné látky ako vo vrecúšku.
  8. Dobrá nálada: V sychravom, chladnom počasí človek veľmi ľahko podlieha zlej nálade, ba až depresii. A nie je novinkou fakt, že zdravotný stav závisí od psychiky. Práve v období depresií sa človek stáva ľahším terčom pre všetky ochorenia vrátane chrípky. Robte len to, čo vás baví, rozmaznávajte svoje telo a obklopte sa priateľmi, jednoducho ľuďmi, pri ktorých vás negatívne myslenie ani nenapadne! Ak budete šťastná a vyrovnaná vo svojom vnútri, budete žiariť navonok a choroba vás minie oblúkom!

Predchádzať akejkoľvek chorobe vrátane chrípky sa dá aj dostatkom spánku, pohybovými aktivitami na čerstvom vzduchu, zdravou stravou a pravidelným vetraním. A keďže je zdravotný stav úzko prepojený s psychikou, dôležitá je hlavne zdravá myseľ.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!