Kariéra

Ako si založiť s.r.o.?

Obľúbené podnikanie s.r.o. je druhým najčastejším typom podnikania, ktorí si Slováci volia. Stúpajúci trend nadšenia z obchodnej spoločnosti, zrejme ovplyvňuje aj fakt, že tento druh podnikania nezaväzuje ani jedného spoločníka k ručeniu vlastným majetkom. Deľba zodpovednosti, ale aj kompetencií je zrejme tiež lákavým sústom, pre podnikateľky, „hladné“ po úspechu a zisku. Očakávané založenie s.r.o., si vyžaduje poznať množstvo dôležitých informácií, pričom základy podnikania máte bez zbytočných rečí, k dispozícií hneď tu a teraz. Veď čas sú peniaze, tak nestrácajte čas zbytočným klikaním na iné internetové stránky o podnikaní, a zahĺbte sa do nasledujúceho článku!

1. krok k vášmu podnikateľskému cieľu…
Predtým, ako svoje podnikateľské ciele spečatíte podpisom zmluvy, treba si ujasniť tri základné charakteristiky vášho budúceho podnikania, ktoré budú zároveň uvedené v spoločenskej zmluve. Ide o tieto informácie – názov spoločnosti, predmet činnosti a sídlo spoločnosti. Ako pomôcka pri výbere názvu spoločnosti vám skvele poslúži obchodný register – vďaka nemu zistíte, či vami zvolený názov spoločnosti už nepoužíva niekto iní ale zároveň, vás register môže inšpirovať pri zhotovení skutočného, názvu vášho podnikania.

Autogramiáda a vyhlásenia…
V prípade, že zakladáte obchodnú spoločnosť sama, spisuje sa zakladateľská listina. Zároveň, je potrebné vyhlásenie jediného spoločníka, čím potvrdíte, že nie ste jedinou spoločníčkou v inej spoločnosti.

Ak si na pomoc pri podnikaní, vezmete inú osobu či osoby, spíše sa spoločenská zmluva, ktorá upravuje právne vzťahy medzi spoločníkmi. Zároveň, je potrebné aj vyhlásenie správcu vkladu; táto osoba súhlasí, že prevezme základné imanie a podujme sa na spravovaní tejto čiastky. Ďalšia povinnosť je vyhotoviť podpisový vzor konateľov, ktorý sa využíva pri rôznych právnych úkonoch.

Posledné kroky na ceste za úspechom sú na dosah…
Pri naplnení vášho sna o podnikaní, vám pomôže notár. Je potrebné, aby ste ho navštívili s kópiou spoločenskej zmluvy, kópiou podpisového vzoru konateľov a kópiou vyhlásenia správcu vkladu. Po overí podpisov a zmlúv, bude nasledovať registrácia na živnostenskom úrade a podanie návrhu na zapísanie do obchodného registra. Posledným krokom, je registrovanie na daňovom úrade a vaše podnikanie sa môže začať.