Tehotenstvo prináša zo sebou veľa zmien. Ak vám tehotenský test jasne ukázal dva prúžky, je len malá pravdepodobnosť, že sa môže mýliť. V hlave vám víri tisíce myšlienok. Jednou z nich je aj výpočet termínu pôrodu.

V dnešnej pretechnizovanej dobe to máme jednoduchšie ako naše mamy alebo staré mamy. Stačí zadať pár správnych slovíčok do vyhľadávača a hneď máte k dispozícii niekoľko kalkulačiek, ktoré vám v tomto smere pomôžu a ukážu správny termín pôrodu. Ak sa však chcete spoľahnúť na svoje vedomosti, môžete si skúsiť vypočítať termín príchodu vášho dieťatka na svet sama a prípadne ho porovnať s výsledkom, ktorý vám ponúkli kalkulačky na internetových portáloch.

Základom pre všetky výpočty je skutočnosť, že tehotenstvo trvá 40 týždňov +/- 14dní, alebo v prepočte 280dní, teda 10 lunárnych mesiacov od prvého dňa poslednej menštruácie.

Známe sú štyri základné metódy výpočtu. Ak nám je známy termín počatia, čo však býva zriedka, pripočítame k dátumu číslo 267.

Druhý princíp výpočtu je založený na poznaní prvého dňa poslednej menštruácie. K tomuto prirátame 280 dní alebo použijeme nasledovný vzorec: dátum poslednej menštruácie + 365 dní – 3 mesiace + 7 dní.

V 13. týždni tehotenstva lekár pri prehliadke vykoná ultrazvuk. Tu platí, že rozdiel medzi pôvodným a ultrazvukovým výpočtom nesmie byť viac ako 7 dní. Ak je číslo väčšie ako 7, riadime sa výsledkom ultrazvuku. Spomínaný rozdiel, ktorý je väčší ako 7 je typický pre ženy s nepravidelným a dlhým menštruačným cyklom.

Menej známe je určovanie termínu pôrodu podľa pohybov dieťatka, ktoré žena cíti v 20. – 23. týždni. Táto metóda je však nepresná, lebo štíhle ženy obvykle cítia pohyby skôr ako ostatné.

Foto: Flickr.com