Je známe, že hádky vo vzťahu zvyknú pomôcť. Avšak iba v prípade, ak sa viete hádať konštruktívne. To sa však ľahšie povie, ako vykoná. Odborníci na partnerské vzťahy tvrdia, že ak partneri dokážu udržať emócie na uzde a zoči voči si povedať názor či kritiku partnera, majú väčšiu šancu na udržanie si vzťahu. Ale čo v prípade, ak jedna strana nie je ochotná o probléme komunikovať? Skôr či neskôr, sa takýto vzťah poženie do záhuby. Pýtate sa prečo? Možno si poviete, že veď to prehrmí, časom sa na prípadnú krivdu zabudne. Nanešťastie, tak naše vedomie nepracuje. Na krátky čas sme ochotní, zabudnúť a neriešiť. V dlhodobom horizonte sa pri postupnej kumulácií náročných životných situácií, ozvú aj tie z minulosti a v konečnom dôsledku, to z vás vypáli prehnaným spôsobom. A to predsa nie je na nič dobré. Povedzme si zopár pravidiel, ako sa hádať.

Ak vás trápi nejaký problém, prípadne nevhodné správanie na strane partnera, v žiadnom prípade ho neriešte s horúcou hlavou.

Premyslite si, čo všetko mu poviete, a akým spôsobom. Nevrhnite sa na neho hneď po príchode z práce, keď bude unavený a nie v najlepšej nálade.

Počkajte na vhodný okamih a požiadajte ho o čas, ktorý bude patriť iba vzájomnému rozhovoru. Ak si už neviete pomôcť a predsa zvýšite hlas, neuchýľte sa k slovným útokom a urážkam. To naozaj ničomu nepomôže.

Nekričte! Nepotrebujete si predsa dokazovať, že s ľahkosťou dosiahnete 8. oktávu. Partnera takéto správanie zbytočne rozladí a dekoncentruje.

Ak ste už dosiahli, že sedíte za jedným stolom, zachovajte pokoj a rozprávajte sa nadhľadom a premyslene. Nezahaťte ho faktami, a výčitkami akokoľvek oprávnenými.

Predstavte si, že sa mu snažíte vyrozprávať akúsi príhodu, ktorá sa vám stala. Začnite od začiatku, rozoberte postupne situáciu, jej vznik, priebeh a dôsledky, v neposlednom rade pocity, aké vo vás zanechala. Ak má partner potrebu do rozprávania vstupovať, slušne ho požiadajte nech vás nechá dokončiť, avšak z ubezpečením, že dostane možnosť sa vyjadriť. V prípade, že sa počúvajúci správa vzorne a vy ste povedali všetko čo vás ťažilo, nezabudnite mu dopriať priestor na reakciu.

Je bežné, že sa dvaja ľudia pozerajú na jednu situáciu odlišne, a taktiež rôznym spôsobom na nich vplýva. Keď sa dostanete až do štádia, kedy budete schopní sa o probléme rozprávať, časom si uvedomíte, že každá situácia sa dá riešiť, ak obe strany naozaj chcú.

Foto na titulke: Pixmac.sk, SPX1MSD

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!