Čas sa posunul, ročné obdobia sa striedajú a je tu opäť pokročilá jeseň. Tie z vás, ktoré máte záhradku a predstavuje pre vás pýchu je nesmierne dôležité pamätať na to, ako ju čo najlepšie pripraviť predtým, keď do nej pred dlhou zimou poslednýkrát vstúpite. Je vhodné, aby bolo všetko nachystané, zabezpečené, ochránené pred mrazmi, aby ste sa potom na jar mohli opäť tešiť z jej krásy a úžitku.

Ak by ste ju chceli doplniť o jarné kvety, prípadne v nej ešte toto rastlinstvo nefiguruje, práve jeseň je najvhodnejším obdobím na jeho výsadbu. Zasaďte si všetky cibuľoviny, ktoré sa vám páčia a na jar sa budete môcť tešiť z tulipánov, narcisov či iných vami zvolených kvetov.

Ak máte vo svojej záhrade živý plot, bolo by vhodné ho zastrihnúť, ako aj obstrihať všetky ovocné či iné stromy. To isté platí pre ťahavé kvety typu Clematis. Odstrihnite z nich všetky prebytočné výhonky, odstráňte vysušené kvety a upravte ich do vhodného tvaru. Na jar sa tak ľahšie budú tlačiť za slnkom prvé lístky a s nimi prídu aj bohatšie kvety.

Určite by ste nemali zabúdať na úrodu, ktorá vám ešte zostala v záhrade. Všetko zabudnuté, prípadne neskoré pozbierajte, aby v pôde zbytočne neostávali plodiny, ktoré by ste inak ešte mohli v kuchyni využiť. To isté platí aj o ovocí. Stromy by mali byť vyčistené a nemalo by sa na nich nachádzať ani jedno zabudnuté jablko.

Mnohí záhradkári každoročne bojujú s opadaným lístím. Žiaľ, vyhnúť sa tomu veľmi nedá, ak vy aj vaši susedia milujete stromy. Neostáva vám teda nič iné, len všetko opadané lístie pohrabať. Urobte tak však čo najskôr, ešte predtým, ako príde prvý sneh. Neskôr sa k tomu už nemusíte dostať a nie je dobré, aby lístie ostávalo na zemi, prípadne v pôde počas celej zimy. Je to podobne ako s upratovaním svojho príbytku. Aj v záhrade platí určitý poriadok a je vhodné ho dodržiavať.

Posledná vec, na ktorú by ste nemali zabudnúť je svoju milovanú záhradku porýľovať. To je alfa a omega všetkého. Poriadne prekyprená zem sa lepšie prevzdušní a tak je lepšie pripravená pre výsadbu nových plodín v budúcoročnej sezóne.

Urobiť vhodné úpravy v záhrade je pred dlhou zimou veľmi užitočné. Ak ju chcete mať aj naďalej krásnu, niektoré veci je jednoducho potrebné urobiť, aj keď sa vám veľmi nechce a nie vždy jesenné počasie láka pre prácu v exteriéri. Keď sa dá, vyberte si na to pekný, slnečný deň, pri usilovnosti a šikovnosti to zvládnete rýchlo a potom si budete môcť počas zimy pokojne oddýchnuť. Keď urobíte poriadok a pripravíte pôdu na jar, môžete si byť istá, že sa vám svojou krásou poďakuje aj v ďalšej záhradkárskej sezóne.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!