babyZubár, stomatologické kreslo, plomba, vŕtanie… Slová, ktoré aj dospelej mamičke naháňajú strach, nieto dieťaťu, ktoré ešte nedovŕšilo ani rôčik. Týmto, samozrejme, chceme zdôrazniť aj skutočnosť, kedy je ten správny čas na prvú návštevu u zubára. Približne po šiestich mesiacoch sa dieťaťu začínajú prerezávať prvé zúbky a to je výzvou, respektíve povinnosťou rodičov, aby sa s deťmi vybrali na ich prvé zasadnutie do stomatologického kresla. Neriskujte, neexperimentujte a predovšetkým túto významnú udalosť pred svojím malým potomkom nezatajujte. Veľmi ľahko mu týmto môžete spôsobiť traumu na celý život a po tom isto netúžime, však mamičky?

Samotná návšteva nestačí, nielen dieťa, ale aj seba musíte na tento vážny životný krok pripraviť. Ak v maličkej detskej mysli zubárske prostredie zanechá hneď prvýkrát negatívne asociácie, nikdy preňho starostlivosť o zubnú hygienu nenaberie na výnimočnosti. Ako sme uviedli, psychicky aj fyzicky sa na tento deň Dé musí vyzbrojiť aj samotná mamička.

Ak dieťa vycíti, že dospelí sú nervózni, neistí a nevedia čo so sebou, nieto s malým pacientom, deň sa rozhodne nezačne, ani neskončí priaznivo. Chcete sa vyvarovať plaču, kriku a pocitu, že ste nezvládli ani jednu banálnu prehliadku u zubára? Zahoďte obavy i predsudky a nenechávajte starostlivosť o chrup svojho dieťaťa len na lekárov.

Nie je vhodné, aby dieťa neprichádzalo už od svojho útleho veku do styku s pomôckami pre krajší a zdravší vzhľad svojich prvých tesákov. Na trhu sú rôzne stomatologické “zábavky“, vďaka ktorým si dieťa vybuduje pozitívny vzťah k dentálnym povinnostiam. Preto apelujeme na to, aby mamičky používali už aj pri polročnom dieťati malé zubné kefky, ktoré sa navliekajú na prst, aby ďasná a jazyk čistili pomocou gázy či navlhčenej bavlnenej vreckovky.

Nevykonávajte túto domácu prvú pomoc pre zdravý chrup dieťaťa prísnym spôsobom, “oklamte“ svoje maličké, že nejde o povinnosť, ale zábavu. Dnes sa nedá na nič vyhovárať, k dispozícii máte množstvo zábavných videí na internete, ktoré prezentujú čistenie zúbkov zábavnou formou, no aj v detských knihách sa dá nájsť hravé poučenie, že zúbky si treba čistiť.

Dieťa robí len to, čo vidí vo svojom domácom prostredí. A preto by si mala mamička každé ráno i večer s úsmevom umývať zuby, ďasná i jazyk a ak už bude s dieťaťom v čakárni u zubára, nech si do kabelky pribalí rozkošné hračky a hrkálky. Nie pre seba, ale pre dieťa, aby odviedla jeho vnímavé pohľady od ustráchaných a ubolených pacientov. Prajeme krásny zážitok s dieťaťom na prvom zubnom vyšetrení!

Foto: pixmac.sk, Jennifer Gensch – flickr

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!