Poznáte to dokonale. Sezónne oblečenie, ktoré momentálne nepotrebujete, staré predmety, ktoré ľutujete vyhodiť či mnohé užitočné veci, s ktorými však nenarábate denno-denne. Voľný priestor je vzácny a mnohým domácnostiam chýba. Ak sa však dokážete šikovne pohrať s voľnými plochami a využiť pritom nábytkové možnosti, ktoré sa vám ponúkajú, boj s neporiadkom máte vyhratý. Nie je to až také zložité. Chce to trochu uvažovania a možno pár zmien s využitím tých správnych pomôcok. Tak teda ako na to?

V prvom rade sa poriadne poobzerajte po miestnosti, v ktorej vám chýba voľný priestor. Mala by byť zariadená tak, aby nevyzerala ako sklad s nábytkom, na druhej strane by však nemala pôsobiť prázdno až smutne. Všetky nepotrebné veci vyhoďte, najmä také, o ktorých viete, že ich už určite viac nebudete využívať.

Najčastejším riešením využívania voľného priestoru predstavujú horné plochy miestností, ktoré sú inak nevyužívané. Tie dokážete zaplniť najmä vstavanými skriňami, ktoré dnes nájdete v širokej ponuke nábytkových obchodov. Do najvrchnejších poličiek tak ukladáte potom tie veci, ktoré nepotrebujete používať často, pretože prístup je predsa o trochu zložitejší.

Ak túžite po vzdušnejších izbách nevyplneným nábytkom, mali by ste dbať na praktické úložné priestory, ktoré sa vám ponúkajú. Veľmi výhodné je skladovanie vecí v posteliach a je len na vás, či sa tam rozhodnete uskladniť posteľnú bielizeň s perinami alebo iné predmety dennej či menej častej spotreby. Keď nedisponujete voľnými plochami, vhodné riešenie môže pre vás predstavovať skladací písací stôl. Jednoducho ak jeho služby viac nepotrebujete, pokojne ho zložte a vysuniete ho opäť v čase potreby.

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale posuvné dvere takisto šetria priestor. Určite si z ponúkaných výrobkov vyberiete tie najvhodnejšie, ktoré uspokoja váš vkus. Takisto vyberajte nábytok, ktorý obsahuje množstvo zásuviek a poličiek. Vypĺňajte priestor tak, aby boli neatraktívne plochy čo najviac využité.

Vyhýbajte sa nepotrebným kusom nábytku, voľte radšej praktickosť, všade, kde sa to len dá. Aj malý životný priestor, napríklad v byte sa dá využiť tak, aby ste sa mohli tešiť z vecí, s ktorými prichádzate do kontaktu pravidelne, či len niektoré dni v roku. Nebojte sa teda experimentovať. Dajte ten správny nádych vašej izbe, spálni či obývačke. Doprajte si priestor, pocítite väčšiu slobodu a naučte sa umiestňovať predmety tak, aby sa po čase nestali predmetom prekážok a prílišnej tesnosti. Váš domov bude určite útulnejší, no zároveň priestrannejší, čo nakoniec určite oceníte.

Ilustračné foto na titulke: SXC.hu