Každoročne je to o tom istom. Upratovanie príbytkov, pečenie koláčov, príprava jedla, sledovanie vianočných rozprávok, radosť z darčekov. Na tento deň sa tešia azda všetci. Okrem tých, ktorí nemajú to šťastie byť na Vianoce so svojou rodinou, príbuznými. Každý je v očakávaní. Je to taká magická, čarovná chvíľa. Bude tam to, čo očakávam? Nájdem pod stromčekom to, po čom tak veľmi už dlhý čas túžim?

Dalo by sa povedať, že Vianoce sa začínajú 24. decembra večer alebo v noci. Síce každý z nás to vníma inak, záleží od nášho pohľadu, čo pre nás znamenajú. Vo všeobecnosti sa Slovensko považuje za krajinu s prevažne veriacim obyvateľstvom, katolíkmi, ktorí však svoj duchovný status neprejavujú tak, ako by mali. A presne to sa najlepšie ukazuje na Štedrý deň. Keďže my Slováci sme zvyknutí na vzájomné obdarovávanie počas tohto večera, spomienka na blížiaci sa príchod toho, ktorého tak slovami vo veľkom uznávame je niekde v úzadí, prípadne totálne zabudnutá.

Dôležitá je generálna očista domov a bytov, plné stoly jedla, množstvo darčekov zabalených v ligotavých farebných papieroch a príjemný pocit z užívania si čo najväčšieho konzumu. Ak by však ten, (o ktorom sa mimo kostola a ostatných duchovných inštitúcií nie až tak s veľkým záujmom hovorí), neprišiel, neboli by žiadne Vianoce, žiadne vianočné stromčeky ani tak celoročne očakávaný Štedrý deň.

Tak či onak, aj tak si ľudstvo bude aj naďalej prežívať tento deň po svojom. Duchovne sa vopred pripravíme vystaním si dlhých radov na spoveď, veď je to predsa každoročný rituál, ktorý neodmysliteľne k sviatkom patrí a potom sa už pokojne môžeme tešiť na štedrovečerný konzum, ktorý sme si vzájomne pripravili. A spomienka na chudobný, no v duchovnom poňatí veľkolepý príchod Spasiteľa sveta sa snáď vynorí niekde na polnočnej svätej omši, ktorej sa okrem iných vďačne zúčastnia aj inak celoročne zaneprázdnení podnikatelia, politici a iní vyznávači biznisu a peňazí.

Nie je to len o dobrom jedle a darčekoch. Áno, to všetko je lákavé a v konečnom dôsledku na tom nie je nič zlé. Ak však uprednostníme lacné životné hodnoty pred niečím, čo môže dať nášmu životu akýsi hlbší význam, to nás nikdy nenaplní pokojom a šťastím, ako sa to vo vianočných pohľadniciach praje. Uspokojí nás to iba dočasne, na pár minút, možno hodín, dní. A čo zvyšok nášho života, ktorý prežívame, a ktorý sa bez pomoci toho Najvyššieho, aj keď si to málokto z nás uvedomuje, nezaobíde? Nebolo by fenomenálnejšie rozdeliť nielen Štedrý deň, ale aj celé Vianoce na duchovno a konzum v rozumnej, férovej miere?

Nech už strávite dnešný deň akokoľvek, prajeme vám v mene celej našej redakcie magazínu TopŽena.sk, aby vo vašej rodine, ako aj v celom rodinnom spoločenstve zavládol pokoj a mier a aby ste si tú rodinnú pohodu, na ktorú počas bežných dní nie je vždy čas, vychutnali.

Užite si nielen Štedrý deň, ale aj celé sviatky v dobrej nálade a nezabudnite na dostatočný oddych, aby ste sa v novom roku mohli naplno sústrediť na všetky vaše naplánované aktivity.

Foto: SXC.hu

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!