Bývanie

Teplo v byte si strážme

Počas dlhotrvajúcej zimy si musíme uvedomiť, že vykurovanie bytov a rodinných domov je dôležité. A aj keď sa prvé jarné slnečné lúče zdajú byť teplé a snažia sa vyhriať naše izby, nie je tomu celkom tak. Kúrenie a ohrievanie priestorov, najmä tých, kde sa nachádzame je nevyhnutnou potrebou, najmä v našich zemepisných podmienkach. Predsa chladný byt nepôsobí útulne a nie je atraktívny nielen pre všeobecnú mienku, ale predovšetkým pre naše zdravie. Viete si však správne vykúriť váš domov tak, aby dosahoval primerané teploty?

Mnohí ľudia šetria teplom tak, že si jednoducho nedoprajú teplé radiátory. Radšej sa poriadne naobliekajú a existujú aj v 18-19 stupňových teplotách. To nie je veľmi príjemná predstava útulného príbytku. Doma by sme sa predsa mali cítiť pohodlne a príjemne, taktiež nie je vhodné vykurovať izby, aby sme zhadzovali odev až na krátky rukáv.

Vedeli ste, že najteplejším miestom v byte by mala byť kúpeľňa s teplotou vzduchu až 24 stupňov? Áno, predsa tam môže naše telo najviac prechladnúť a po sprchovaní alebo kúpaní by sme naozaj mali ostať aspoň chvíľu v teple. V izbách, kde sa nachádzame a nevyvíjame až takú fyzickú aktivitu, napríklad v obývačke pri rozprávaní alebo sledovaní televízie, prípadne v študentskej izbe je najlepšie uchovať teplotu na tých 21 až 22 stupňov.

V kuchyni sa predpokladá, že pri varení sa teplota zvyšuje, preto ak v tejto miestnosti zakúrime na 20 stupňov, úplne to postačí. Najnižšia izbová teplota by sa mala pohybovať okolo 19 stupňov a to v noci, keď odpočívame. Periny, prikrývky a deky nás dostatočne zahrejú a náš spánok bude omnoho kvalitnejší ako pri vysokých zbytočných teplotách.

Vnútornú teplotu by sme si mali strážiť a to dôkladne. Keď vám je teda horúco, radšej ju znížte, urobíte tak lepšie ako keby ste otvorili okno. Samozrejme vetraniu sa netreba vyhýbať, je veľmi dôležité a to pravidelne, aby sme sa vyhli vlhkosti a s tým spojeným problémom. Zbytočne však šetriť a nedopriať si teplé izby, v ktorých sa nachádzame je hlúposť a ak aj ušetríme zopár eur, môže sa nám to vypomstiť na našom zdraví, ktoré má oveľa vyššiu hodnotu.

Nepodceňujme teda teplo v našich príbytkoch a pravidelne sa ním zásobujme, najmä v skutočne chladných mesiacoch. Na jar, keď sa už vonkajšie teploty citeľne dvíhajú, môžeme si už dopriať odstávku vykurovania, ale takisto len počas niekoľkých hodín, kedy sa doma nenachádzame. Kým slniečko naše bytové či rodinné domy vyhreje, bude ešte nejakú chvíľu trvať, preto regulujme rozumne a s citom. Zbytočne to s teplom nepreháňajme, takisto si ho však doprajme. Budeme sa cítiť po celý čas pohodlne či už bude za oknami mráz alebo krásne jarné slniečko.

Foto na titulke: SXC.hu