Zdravie

Všade samé faktory

Je leto, slnko a jeho lúče sa predvádzajú v plnej svojej kráse, my sa im s neskrývanou radosťou vystavujeme, no pritom zrejme vôbec nemyslíme na možné zdraviu nepriaznivé účinky. Počas celého leta je potrebné sa patrične chrániť, pokiaľ si nechcete natrvalo ublížiť. Áno, z každej strany hrá páska s rovnakým textom o používaní ochranných faktorov, no nemyslíte, že možno na tom niečo pravdy bude?

Či je slnko a či pod mrakom, nezabúdajte si chrániť svoju pokožku pred silným priamym slnečným žiarením. Dnes už zoženiete naozaj kvalitné ochranné krémy za zanedbateľných pár eur, ktoré sa bez veľkého zamyslenia oplatí „zainvestovať“ do svojho jediného zdravia. Riskovať nepríjemné, zdĺhavé a bolestné popálenia či vážnejšie ochorenia kože sa v takýchto prípadoch jednoducho nevypláca.

Viackrát denne

Pred zabuchnutím vchodových dverí a vyjdení z bytu na čerstvý vzduch a priame slnko sa presvedčte, že máte všetky vaše odokryté časti tela natreté aspoň tenkou vrstvou ochranného krému s UV faktorom. Pri necielenom, krátkodobom pobyte na slnku, ako je cesta z práce na obed alebo rýchla kofola na terase nie je vyslovene akútne mať natretú hrubú vrstvu krému a stále ju opakovať. Avšak, nezabúdajte na pokožku tváre, ktorá je omnoho viac citlivá ako ostatné časti tela a náter opakujte nielenže častejšie, ale aj s vyšším číslom ochranného faktora.

Častokrát sa stáva, že si poriadne pri pobyte na slnku ani neuvedomujete, že vás opaľuje a večer pri vyzliekaní cítite pálenie pokožky a v tom najhoršom prípade už hneď máte kožu červenú. Takéto prípady sa zväčša spájajú s turistikou, bicyklovaním či hraním plážového volejbalu. V takých chvíľach ani neviete ako a plecia, krk či oblasti pod kolenami nenápadne horia.

Práve toto sú situácie, kedy by ste sa mali natrieť krémom na opaľovanie s vyšším ochranným faktorom, pretože sa vyskytujete na priamom slnku dlhší čas a pri pohybe si ani neuvedomujete silu žiarenia. Je dobré mať práve pre rôznorodosť pobytu na slnku viacero krémov s odlišnými číslami UV faktorov. Tie s najnižšími číslami používajte pri polooblačnom až oblačnom počasí. Aj keď sa to možno nezdá, no aj keď sú na oblohe mraky, slnečné lúče presvitajú a pôsobia.

Naopak, na dovolenkách a pobyte pri mori, jazere alebo na kúpaliskách by ste mali používať faktory, ktoré sú vyššie ako číslo dvadsať. Samozrejme, všetko záleží aj na vašom type pokožky, pretože nie každý je rovnako citlivý a odlišne reaguje na slnečné lúče. Je akýmsi „pravidlom“ čím bledší odtieň pokožky, tým vyššia pravdepodobnosť a väčšia rýchlosť nepríjemného spálenia.

Ak je vaša pokožka tak veľmi citlivá, že ani žiadne ochranné faktory nepomáhajú, je tu jeden, celkom známy „babský trik.“ Ten odporúča ľuďom, ktorí sa spália len čo sú prvý deň na dovolenke, nosiť biele tričko. Keďže biela farba najviac odráža slnko, naopak čierna ho pohlcuje, bude vás tričko chrániť pred žiarením. Najlepšie, aké môžete zvoliť je o pár čísel väčšie, voľné tričko, pretože to má aj dlhšie rukávy, čiže zakryje veľkú časť tela a navyše sa v ňom budete cítiť pohodlne, nebude sa vám vyhŕňať, krútiť ani padať.

Popri ochranných krémoch s UV faktormi by ste nemali zabúdať ani na slnečné okuliare, ktoré navyše chránia vaše oči pred nepriaznivými účinkami slnečných lúčov. Pri vychádzke do mesta sú imidžové, lacné a štýlové okuliare prípustné, no k moru by sme mali staviť na kvalitu zo špecializovaných obchodov, pri ktorých máte istotu, že vaše oči neutrpia a budú v dostatočnom bezpečí.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Benis Arapovic