Zdravie

Zabojujte proti intolerancii laktózy. Prezradíme vám ako

Čoraz viac ľudí na svete trpí intoleranciou laktózy, pri ktorej organizmus nedokáže stráviť určitý cukor v mlieku a mliečnych výrobkoch. Je dôležité vedieť, že táto „choroba“ nie je vôbec škodlivá a dá sa s ňou žiť. Neznášanlivosť laktózy nie je rovnaká ako alergia na mlieko, ale vie v určitých situáciách narobiť veľké problémy.

Čo je laktóza?

Laktóza je cukor, ktorý sa nachádza v mlieku. Naše telá používajú enzým, ktorý sa nazýva laktáza, aby tento cukor rozložil. Ľudia s neznášanlivosťou laktózy ho nemajú dostatok. Niekedy však aj pri jeho nízkych hladinách môžu určité osoby niektoré mliečne výrobky bez problémov stráviť, tie sa prejavia často neskôr, takže problém sa diagnostikuje ťažšie, rovnako tak v prípade nepríjemnej dojčenskej koliky.

Čo sa stane v mojom tele, ak trpím intoleranciou laktózy?

Ak pijeme mlieko alebo jeme výrobok na báze mlieka, laktáza v našich črevách rozkladá mliečny cukor. Potom sa vstrebáva do tela cez črevá. Organizmus u ľudí s neznášanlivosťou laktózy posúva laktózu do hrubého čreva, kde sa nerozkladá a mieša sa s normálnymi baktériami a fermentmi. To môže spôsobiť plynatosť, nadúvanie, hnačku a nakoniec aj intenzívnu bolesť. S tou si práve malé deti nevedia poradiť a preto často plačú a nevedia svojmu okoliu povedať, že sa za tým môže skrývať určitá miera intolerancie laktózy.

Ako zistím, či mám intoleranciu laktózy?

Existujú dve bežné testy pre dospelých:

Test dýchania: ten ukáže to, či máte pri výdychu vysoký obsah vodíka. Ak áno, môže to byť symptóm neznášanlivosti laktózy. Je to preto, že vodík sa akoby odparuje, keď sa laktóza rozkladá v hrubom čreve. Dostane sa cez krv do pľúc a tak ho potom vydychujeme.

Krvný test: najspoľahlivejšia metóda, keďže ukáže, ako vaše telo reaguje, keď pijete alebo jete niečo s obsahom laktózy.

Ak máte podozrenie, že trpíte intoleranciou laktózy, navštívte svojho lekára, alebo vyskúšajte prípravky, ktoré s ňou účinne bojujú. Pri deťoch to môže byť aj činnosť, vďaka ktorej zabudnú na menšiu bolesť a viac sa budú pohybovať. S pomocou zaujímavých interaktívnych hračiek nebudete mať v tomto smere naozaj žiadny problém.

Čo jesť?

V niektorých prípadoch sa stáva, že stále môžete konzumovať malé množstvo mlieka a mliečnych výrobkov a nič nezistíte. Tvrdý syr alebo jogurt, sú ľahšie stráviteľné.

Mliečne výrobky však môžete dobre nahradiť aj týmito potravinami:

  • mandle
  • sušené fazule
  • tofu
  • kel
  • pomarančový džús obohatený vápnikom
  • sójové mlieko
  • ryby, ako losos, tuniak a makrela
  • vaječné žĺtky

Na trhu je teda množstvo dostupných riešení, ktorými môžete svoje, možno malé trápenie zmierniť. Striedmosť a rozumné stravovanie prospeje každému z nás, musíme si tieto veci ale osvojiť a aplikovať samozrejme aj do praxe. Informácií, ako to urobiť sme vám dali už dosť, tak smelo do toho.

Foto: pixabay.com