Zimné obdobie je pre záhradkárov o trochu viac pokojnejšie, ako tie ostatné. Napriek tomu je aj v tomto čase potrebné zájsť občas do našich záhrad a v prípade priaznivého počasia sa pripraviť na hlavnú záhradkársku sezónu. Nuž teda, poďme sa pozrieť, na čo by sme nemali zabudnúť a aké práce sú vhodné v období, keď už zima pomaly stráca na sile.

Čo sme zanedbali na jeseň, môžeme dobehnúť teraz
Takmer v každej záhrade sa nájde nejaký ovocný strom. Obľúbené sú najmä jablone. V prípade vhodného počasia sa môžeme pustiť do ich orezávania. Ak sa nám nepodarilo pohnojiť záhradu na jeseň, môžeme tak urobiť teraz. Výhodou snehovej pokrývky je možnosť nasypať na ňu priemyselné hnojivo, ktoré ľahšie presiakne do pôdy. Lepšie je však hnojiť kompostom, preto sa tomu nebráňme a ak nám to počasie dovolí, zvoľme si radšej túto možnosť. Opatrní musíme byť pri hnojení maštaľným hnojom, pretože po jeho použití, môžeme vysádzať zeleninu až v ďalšom roku.

Počuli ste už o možnosti siať zeleninu vo februári? Áno, je to možné, aj keď určité riziko tu je. V tomto mesiaci ešte zvykne padať sneh, ktorý je najväčším nepriateľom mladých rastliniek. Ak sa však výsadba podarí a poveternostné podmienky umožnia kvalitný rast mladých výhonkov, môžeme sa tešiť na skoršiu úrodu, ktorú nám bude závidieť aj náš sused. Vhodnejšie podmienky na výsadbu v tak skorom období predstavujú južnejšie miesta, kde je teplota oveľa vyššia ako v iných častiach. Predtým je ale potrebné pôdu starostlivo upraviť, tak ako to robíme pri výsadbe na jar. V tomto čase môžeme vysievať šalát, reďkovku, špenát, dokonca aj hrášok. Keď vo februári nemrzne, je možné sa takisto venovať aj výsadbe opadavých drevín.

Nezabudnime na kvety, trávnik a ďalšie údržbárske práce
Aj kvety sú súčasťou našich záhradných príbytkov, preto by sme na ne nemali zabúdať ani v tomto, ešte chladnom období. Zamerať by sme sa mali predovšetkým na vyčistenie záhonov, dôležité je skontrolovať trvalky a presvedčiť sa, či ich mráz nevytiahol z pôdy von. Ak máme vysadené plamienky, zostriháme ich, čím podporíme rast nových výhonkov. Keďže v zime býva trávnik zamrznutý alebo rozmočený, chránime si ho pred zbytočným pošliapaním. Február je takisto vhodný čas na údržbárske práce rôznych záhradných stavieb, plotov a pod.

Ak teda chceme mať našu záhradu kvalitne pripravenú na nasledujúcu sezónu, ktorá sa začne už čoskoro, využime tento ešte stále zimný čas, na jej vhodnú úpravu, prípadne vyriešenie zanedbaných hriechov.