Móda a krása

Acne Vulgaris – problém, ktorý sa pubertou nekončí

Kto už niekedy bojoval s akné, ten dobre vie, ako veľmi dokáže tento kožný prejav znepríjemniť život. Acne Vuglaris sa často vyskytuje behom dospievania, zriedkavé však nie je ani v dospelosti. Tento chronický stav pokožky, pri ktorom sú jej póry upchaté mazom, odumretou kožou a baktériami, ktoré sa na tom všetkom priživujú, spozná v niektorej fáze života takmer každý človek.

Ako vzniká akné?

Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a ako také obsahuje miliardy pórov. V každom z nich je okrem vlasového folikulu aj mazová žľaza, starajúca sa o produkciu mazu. Keďže sa organizmus neustále regeneruje a tvorí nové bunky, zákonite musí tie „staré“, odumreté, vylučovať. Pri tomto procese však môže dôjsť k uviaznutiu mŕtvych buniek, ktoré sa na pokožke prejavujú ako biele a čierne bodky. Keď sa k uviaznutým bunkám pridá mazivo a baktérie, vzniká infekcia – zápalové akné.

Zápalové a nezápalové akné

Spomínané zápalové akné má na svedomí Propionibacterium Acnes – baktéria, ktorá sa živí kožným mazom. Ideálnym životným priestorom pre túto baktériu sú práve upchaté póry; keď sa do nich dostane, začína sa veľmi rýchlo reprodukovať a spôsobovať zápaly. Zápal sa prejavuje začervenaním, ktoré vzniká v dôsledku prekrvenia postihnutého miesta, a tzv. pustulami s bielou hlavičkou a papulami, ktoré sú tvrdé a červené.

V prípade nezápalového akné ide v podstate o upchaté póry. Aj tento typ akné sa prejavuje dvojako – akné s bielou hlavičkou signalizuje, že mŕtve kožné bunky sú aj s mazom uzavreté v kožnom póre, akné s čiernou hlavičkou je zase signálom, že pór je otvorený a jeho obsah na vzduchu zoxidoval.

Existuje ešte aj tretí typ akné, tzv. cystické akné. Tvorí sa pod kožou, je pomerne bolestivé a jeho liečba by sa mala vždy riešiť s dermatológom. Ak sa lieči nedôsledne alebo nesprávne, môže po tomto akné ostať na pokožke spomienka v podobe jazvy.

Ako akné liečiť?

Liečba akné je pomerne špecifická a v každom prípade by jej mala predchádzať konzultácia s odborníkom. V menej vážnom štádiu môže pomôcť prípravok s obsahom kyseliny salicylovej, no ak sa akné spája s výskytom baktérií, môže dôjsť aj na predpísanie lokálnych antibiotík.

Prevencia je v každom prípade veľmi vítaná a pomáha nie len predchádzať vzniku akné, ale posilňuje aj jeho samotnú liečbu. Jednou zo základných zásad prevencie vzniku akné je vyhýbanie sa stresu. Nadmerný a častý stres totiž s tvorbou a vznikom akné priamo súvisí, rovnako ako konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov, čokolády a všeobecne sladkostí. Neplatí to u každého, no jedlá, ktoré obsahujú nezdravé tuky a veľa cukru vo všeobecnosti tvorbu akné podporujú.