Zdravie

Ako podporiť hojenie modrín na svojom tele?

Estetický, ale aj zdravotný problém. Každá modrina na našom tele má svoju príčinu a tú treba konzultovať s lekárom. Ak ich vznik súvisí „len“ s odreninami po páde či náraze o tupý predmet, určite sa bez problémov zahoja. Ich vstrebávanie by nemalo byť dlhšie než 2,5 až 3 týždne. Postihnuté miesto vám nesmie opúchať a rozhodne nemá znecitlivieť.

Tá naša každodenná „nemotornosť“ alebo skôr zaneprázdnenosť nám často bráni lepšie sa po miestnosti rozhliadnuť. Niekoľkokrát za deň tak narážame do rohov stolíkov, sedačiek alebo medzi sebou navzájom. Udreté miesto nás nielenže bolí, ale v dôsledku hromadenia krvi sa začne tvoriť modrina. Vznikne veľmi rýchlo, no jej hojenie je nesmierne pomalé. Zvlášť nás to obmedzuje v jarnom a letnom období, keď tých vrstiev oblečenia nie je až tak veľa.

Čo najlepšie účinkuje?

Dobrou správou je, že veľa prípravkov z lekárne či zázrakov z prírody môžete používať aj ako prevenciu proti tvorbe modrín a na optimalizovanie zrážanlivosti krvi. Rozhodne by sme nemali podceňovať príjem preparátov s obsahom vitamínu K a rovnako kontrolovať dennú dávku céčka na podporu rýchlejšieho hojenia rán.

Ako prvé by sme si na modrinu mali priložiť studený obklad alebo rovno pár kociek ľadu. Chladenie poraneného miesta nie je určite nikomu príjemné, zvlášť, ak sa kombinuje s bolesťou a nepríjemným štípaním.

Chladenie nemôže trvať viac než 2 dni, pričom jeden obklad pridržiavajte maximálne 10 až 15 minút. Tým sa obmedzuje prietok krvi a po tomto období musíte podporiť prekrvenie miesta. Dôležité je masírovanie a mierne nahriate obklady. Z domácich receptov odporúčame nanášať tenkú vrstvu medu, plátkov cibule alebo prípravky z harmančeka či pagaštanu konského. Nesmierne dôležitá je aj tak naša ohľaduplnosť a chôdza s „otvorenými očami“.

Foto: pixabay.com