Poznáme to každá. Prvé mesiace sú plné zamilovanosti, nežností, bozkov a vyznaní. Časom prídeme na to, že vzťah treba budovať a je založený na tolerancii a kompromisoch. So svojou láskou trávime väčšinu voľného času. Do vzťahu dávame kus zo seba a čakáme to aj od druhého.

Po určitom čase sa však môže stať, že vzťah nefunguje podľa našich predstáv. Možno priateľa ľúbime, ale vo vzťahu nie sme šťastné. Cítime hlbokú potrebu byť samy. Osud je nevyspytateľný. Jednoducho sa môže stať, že sa zaľúbime do niekoho iného, nevinne a neúmyselne.

Existuje nekonečné množstvo dôvodov, prečo už vo vzťahu nepokračovať. Rozchod je ťažký pre oboch. Čo však robiť v prípade, keď rozhodnutie o ukončení vzťahu dozrelo práve vo vás? Aký je najlepší a najmenej bolestivý spôsob? Dá sa rozísť bezbolestne? Tým najhorším variantom, ktorý môžeme zvoliť je klamstvo, pretvárka či intrigy.

Na rozchod si treba zvoliť vhodné prostredie a správne ho načasovať. Únava, rušné prostredie plné cudzích ľudí jednoznačne nepatrí medzi dobré riešenia. Na e-maily, sms-ky či telefonáty zabudnime. Sme predsa ženy na úrovni a ceníme si nielen seba, ale aj partnera. Prežili sme predsa spolu určitú etapu života a bez ohľadu na dôvod rozchodu sme s partnerom prežili veľa nezabudnuteľných chvíľ. Existujú tisíce návodov na to, ako urobiť rozchod čo najmenej bolestivým. Niekedy i za cenu lží. Je to správne? Hovorí sa, že niekedy je milostivé klamstvo lepšie ako pravda. Ale buďme naozaj úprimné, mohli by sme sa po zvyšok života na seba s pokojom pozrieť do zrkadla? Predpokladám, že odpoveď je nie. Možno trošku staromódne presvedčenie, ale hovorme pravdu. Pravdu, ktorá v danom momente vyznie kruto či bezcitne, ale v konečnom dôsledku ju časom ocení aj váš bývalý partner. A keď sa náhodou stane, že ho časom stretneme na ulici, môžeme sa mu s čistým svedomím pozrieť do očí, pokiaľ však dôvodom rozchodu nebola nevera. Je dôležité upozorniť na skutočnosť, že rozchod si treba dôkladne premyslieť a pripraviť správne a  argumenty. Pri tomto životnom rozhodnutí treba uprednostniť rozum pred citmi.

A hlavne nezabúdajme, že rozhodnutie o ukončení vzťahu má byť konečné a nemenné. Nielen v bežnom živote, ale aj pri rozchode platí pravidlo, správaj sa k mužovi tak, ako chceš, aby sa on správal k tebe. Zvládnuť rozchod a bolestné chvíle, ktoré po ňom nasledujú nie je ľahké. Na živote ja však úžasné to, že koniec je zároveň začiatkom, začiatkom niečoho nového a krásneho.