Kariéra

Ako si hľadať prácu zo svojej terajšej kancelárie?

Rizikom každého zamestnania je, že oň môžete kedykoľvek prísť. Stačí, že sa nezhodnete na pracovných požiadavkách, následne ani na finančnom ohodnotení a napätie začne narastať. Rozhodnete sa, že je najvyšší čas hľadať si iné miesto, no ani o to staré sa „nesnažíte prísť“. Po prvých telefonátoch a možných stretnutiach zistíte, aké náročné je hľadať si nové zamestnanie zo svojej „pôvodnej kancelárie“. Ako na to?

Dôležité je hľadať tak, aby o tom vedeli len vaši najbližší, ale zároveň nikto z kolegov. Ak sa aj medzi nimi nájdu dobrí priatelia, buďte naozaj veľmi opatrní, o čom sa im zdôverujete. Hrozí vám, že sa tieto informácie rýchlo dostanú k šéfovi. Je neslušné, aby si to nevypočul najprv od vás – aj so všetkými dôvodmi, ktoré jasne vysvetlia vaše konečné rozhodnutie. Musíte rátať aj s tým, že od kolegov by sa k nemu dostalo aj zopár klebiet a poloprávd. Klesli by ste uňho nielen ako zamestnanec, ale aj ako človek. Naozaj, neriskujte!

Prvé informácie poskytnite, až keď máte nové miesto ozaj isté. Tomu však bude predchádzať obmedzenejší prístup k informáciám o vás, ťažšie sa vám dovolajú a jednoducho sa vám nebudú dojednávať ani stretnutia. Odporúčame, ak ste stále zamestnaní, nezverejňujte info o sebe na bežne dostupných pracovných portáloch.

Prečíta si ich ktokoľvek a „horúce aktuality“ posunie na tie nesprávne miesta. Kontaktujte konkrétnych zamestnávateľov vy, ak máte možnosť, zašlite im CV a portfólia buď na firemný, alebo súkromný mail. Ďalej o tom nekomunikujte ani na sociálnych sieťach. Ak vás práve tam zaujme nejaké pracovná ponuka, neodpovedajte na ňu v komentároch, ale opäť cez súkromné správy.

Kedy, kde a ako, keď máte aj iné pracovné záväzky?

Čas a miesto stretnutia ako „aktuálne zamestnaní“ taktiež nepodceňujte. Ešte predtým, v prvom maile napíšte, aby vás kontaktovali iba v uvedenom čase. Naozaj by bolo nepríjemné telefonovať s novým zamestnávateľom z kancelárie, kde „majú uši“ aj šálky od kávy. Čas a miesto stretnutí nech je neutrálne, nie v blízkosti, kde sídli vaša terajšia firma, alebo v jej okolí býva niekto z kolegov či vedenia.

S novým šéfom komunikujte o možnostiach u ich firme, nesťažujte sa, ani neohovárajte tých terajších. Začnú mať pochybnosti, či ste naozaj na takú prácu vyspelá osobnosť a či sa im to od vás nevráti ako bumerang…

Foto: pixabay.com