Láska a vzťahy

Ako využiť čas po hádke?

V každej domácnosti to občas zaškrípe – niekde viac, inde len výnimočne. To však nikoho neospravedlňuje, aby nezlepšoval svoje komunikačné praktiky počas a tesne po hádke. Poznáme príslovie – ticho pred búrkou, no a čo potom, keď spŕška doznie?

Po hádke je najlepšie mlčať. Inak tým môžete rozvíriť ďalšiu vlnu emócií. Je tomu skutočne tak? Pravdou je, že všetko v nás musí postupne doznieť a vo svojich názoroch a emóciách si potrebujeme urobiť poriadok.

Áno, pohrúžte sa do seba, nevyhľadávajte žiadne „tretie strany“ a vytvorte si na danú situáciu vlastný názor. Najhoršie je, keď hádky vznikajú len v dôsledku, že sme sa nenaučili najprv myslieť, až potom hovoriť. Slová nevrátime späť a skutočne vedia raniť.

Tichom môže napätie narastať a aj počas tejto chvíľky veľa prezrádzate… Ticho je taktiež spôsob komunikácie a človek neustále vysiela desiatky gest a mení mimiku. Tí najbližší ich rozpoznajú a s istotou vedia, čo tým chcete povedať. Teda ticho po hádke rieši len vaše vlastné vnútorné prežívanie, nie reálny problém dvoch rozvadených. Na to sú potrebné slová, respektíve rozvité vety, aby ste čo najviac vysvetlili a nekomunikovali v šifrách.

Začnite komunikovať, inak vás to napätie „udusí“

Čím skôr, tým jasnejšie dáte partnerovi najavo, že vám na vzťahu záleží. Ženy by mali byť vo vzťahu zamerané viac na emočnú stránku, a preto vedia, ako vyberať tie správne frázy. Po hádke už nie je priestor na ďalšie výčitky, to ste mali stihnúť, keď hádka intenzívnela. Teraz sa lámu ľady a nepríjemné poznámky sa nahrádzajú dobrými.

Máte mať jasno v tom, prečo hádka vôbec vznikla a ako najlepšie podobným situáciám predchádzať. Poskytnite riešenie. Komunikujte s partnerom objektívne a nebojte sa priznať si aj svoje chyby. Ak sa na druhej strane „mračí“ na úsmev, ste opäť na správnej ceste!

Foto: pixabay.com