Zdravie

Alergia na slnko. Ako sa chrániť?

Postihuje najmä ženy vo veku 20 až 40 rokov. No objaviť sa môže prakticky u kohokoľvek. Nezáleží na tom, či ste prirodzene tmavší alebo svetlejší typ. A nezáleží ani na tom, či ste práve na dovolenke pri mori alebo sa prechádzate v záhrade. Alergia na slnko.

Ako sa prejavuje alergia na slnko

Existuje niekoľko typov alergií na slnko. Najčastejšia je polyformná svetelná dermatóza, pri ktorej sa po pôsobení slnka objavia na koži silné vyrážky. Neskôr, ako si koža na slnko privyká, vyrážky sa zmierňujú. Ďalším typom je fotoalergická reakcia, ktorú spôsobuje kombinácia slnka a liekov, prípadne potravín. A napokon tzv. malorka akné, ktoré vzniká pôsobením slnka na pleť ošetrenú opaľovacími krémami.

Prejavy alergie na slnko sa môžu zamieňať s klasickým akné. Objavujú sa vyrážky, červené vriedky, opuchy, pľuzgieriky alebo žihľavka. Postihnuté sú najmä časti tela, ktoré sú najviac vystavované slnku – ramená, paže, výstrih, krk.

Základom je prevencia

Ak sa u vás alergia na slnko už objavila, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vráti. Preto musíte svoju pleť chrániť. Tu je niekoľko tipov:

  • Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu. Pravdaže, nie vždy je to možné. Najmä na letnej dovolenke. Používajte preto šatky a klobúky a slnku sa vystavujte opatrne.
  • Podporte svoju imunitu. Alergia je vlastne neprimeraná reakcia imunitného systému. Pred letnou dovolenkou teda podporte svoju imunitu užívaním vhodných výživových doplnkov.
  • Betakarotén. Zvýšte jeho príjem predtým, ako plánujete vystavovať sa slnečnému žiareniu.
  • Prípravky na opaľovanie pre alergikov. Pre ľudí, ktorí sú alergickí na slnko, klasické opaľovacie krémy nie sú vhodné. Používajte preto kozmetiku pre alergikov s vysokým UV faktorom, ktorá ochráni pleť pred alergiou.

Ak sa už alergia na slnko objaví, liečte ju antihistaminikami, ktoré môžete používať aj lokálne, v podobe krémov. Vhodnejšia je však určite prevencia!

Foto: pixabay.com