Obdobie, keď sa leto mení na jeseň, nie je nikdy jednoduché. V tomto období totiž aj tí najpozitívnejšie naladení ľudia bojujú sami so sebou a najmä so svojou psychikou. Začínajúca sa jeseň je totiž práve to obdobie, kedy na ľudí útočí depresia. A brániť sa vôbec nie je jednoduché. Prečo je to tak?

Prečo je jeseň depresívna

Nebojte sa, nie je to klasická depresia v pravom zmysle slova. Ide o takzvanú sezónnu depresiu, ktorá sa objavuje najčastejšie práve na jeseň. Je to teda ľahší typ depresie, ktorá spravidla po pár dňoch odznieva. No prečo vlastne vzniká?

Keď končí leto a večer už nemôžeme vysedávať vonku, na každého doľahne smútok. Smútok za odchádzajúcimi prázdninami, dovolenkami, slnečnými letnými dňami. Ak si predstavíme, že najbližší polrok nás čaká nepriaznivé počasie, niet divu že máme depresiu. Skracujú sa dni a s tým súvisí aj úbytok slnečných lúčov, ktorý má výrazný vplyv na hormón seratonín a dopamín. Ak ich máme málo, sme depresívny.

Príjemný určite nie je ani dážď spojený s vetrom. A toto nepríjemné počasie vyvrcholí zmenou času, na ktorú si náš organizmus musí zvykať. Práve preto sa na jeseň cítime smutní, slabí a unavení. Máme zlú náladu a o nič nemáme záujem, možno tak akurát o plnú chladničku. S týmito nepríjemnosťami však môžeme bojovať!

Čo pre seba urobiť?

Ak týmito príznakmi jesennej depresie trpíte, nepodceňujte ich. Každý deň pre seba niečo urobte, aby ste sa potešili a zdvihli si náladu. Začať môžete športovaním. Nemusíte hneď prekonávať rekordy. Stačí trošku behu alebo aspoň pár minút prechádzky. Ak predsa len zasvieti slnko, vyrazte von a užívajte si slnečné lúče! Venujte sa svojim koníčkom a záľubám. Neseďte sami doma, ale trávte čas s priateľmi a blízkymi.

Nezabúdajte tiež venovať dostatočnú pozornosť svojmu telu. Doprajte si masáž a pravidelne príjemný kúpeľ. Ten vhodne doplní kúpeľový olej značky Atok. Na povzbudenie tela aj ducha je najvhodnejší kúpeľový olej medovka alebo kúpeľový olej levanduľa. Sú totiž účinné pri problémoch so spánkom, psychickom vypätí a námahe. Ak sa cítite nepokojní a depresívni, práve tento kúpeľový olej Vám určite pomôže. Ak horúci kúpeľ neobľubujete, kúpeľový olej levanduľa a kúpeľový olej medovka Vám vhodne nahradí sprchový olej značky Original Atok. Aj vďaka týmto kúpeľovým a sprchovým olejom sa budete cítiť určite lepšie.

Ponuku značky Original Atok nájdete v internetovom obchode bionatural.sk.

foto: sxc.hu