Bývanie

Bývanie osamote – kritické, ale trendy riešenie?

Ohľadom ideálneho bývania sa viedli už toľké diskusie, no nikdy neposkytli jednotné riešenie. Každému vyhovuje niečo iné. Zatiaľ čo jedni by nikdy nevymenili ruch veľkomesta, druhým vyhovuje tiché vidiecke bývanie. Všetko má svoje čaro, tak je tomu aj v prípade bývania osamote. Má to viac výhod alebo rizík? Aj o tom sa dočítate v našom článku.

Pripomíname, že ide o spôsob života jednotlivca v rámci rôzne veľkej domácnosti. Nevenujeme pozornosť procesu osamostatňovania sa (mladých snúbencov od rodičov a pod). Ešte pred pár rokmi bolo takéto bývanie výnimočné, dnes častejšie počuť, ako mladý jednotlivec vyhľadáva vhodné podmienky na život osamote.

Dnes nie je núdza o vyhľadávanie kontaktov, zoznamovanie sa a utužovanie vzťahov. Za predpokladu, že fungujete v pravidelnom pracovnom a rodinnom režime, kontakt s ľuďmi vám nechýba. Čím významnejšiu funkciu v práci zastupujete, tým častejšie musíte absolvovať pracovné cesty, pohovory, meetingy a večierky. Mimo pracovného a niekedy aj bežného rodinného stereotypu by ste si najradšej dopriali úplnú samotu. Jednou z možností je bývať úplne sám, sporadicky prijímať návštevy, ktoré vám nijako nebudú zasahovať do chodu a uspôsobenia domácnosti.

Samotársky, ale v pozitívnom význame

Takáto sociálna izolácia neprináša typický negatívny význam – stavy úzkosti a strachu. Ide o vlastné, slobodné rozhodnutie, ktoré v rôznych situáciách preskúša vaše zručnosti v kuchyni, pri udržiavaní poriadku, pri hospodárení s peniazmi, vo výbere, usporiadaní nábytku a doplnkov. O všetkom rozhodujete sami, respektíve nemáte možnosť vyhovoriť sa na druhých.

Vaše bývanie sa tak stáva vysoko reprezentatívne, z čoho ľahšie vyčítame, aká ste osobnosť. V istých prípadoch nám bývanie osamote umožňuje „rýchlejšie“ dospieť, vážiť si bežné životné výhry, no začína nám byť vzdialená pokora, ústupčivosť a porovnávanie sa s ostatnými. Ďalším faktom je, že na bývanie osamote musíte byť finančne veľmi dobre zabezpečení. Nie je to forma lacného bývania a po čase sa skôr nakloníme možnosti flatsharingu alebo iným dlhodobým prenájmom.

Foto: Pixabay