Kariéra

Celý pracovný rok v kocke: ako sa na to pripraviť?

Koncom kalendárneho roka väčšina zamestnávateľov organizuje tzv. hodnotiace pohovory, respektíve večierky. Ak sa na to aj stopercentne pripravíte, či už z pozície zamestnávateľa alebo zamestnanca, atmosféra nemusí byť úplne „vianočná“. Ako dosiahnuť, aby hodnotiace pohovory nenarušili príjemnú sviatočnú náladu a nezhoršili vzťahy na pracovisku?

Hodnotiace pohovory neodporúčame začleniť do programu typických predvianočných firemných večierkov. Tie sa majú niesť v menej formálnej, viac uvoľnenej atmosfére. Je to milé poďakovanie a odreagovanie sa po náročnom roku v práci.

Hodnotiace pohovory je najlepšie absolvovať s nadriadeným osamote, aj v rámci kolektívu. Ich cieľom nie je získať klebety z oddelenia, ale mať čo najviac spätnej väzby a vedieť, v čom treba zatlačiť a kde sú vaše silné stránky.

Dôležitá je príprava a sled podávaných informácií

Nadriadený má pracovať s faktami, číslami, štatistickými údajmi a nemal by sa báť porovnávania s konkurenciou. Práve to je veľmi potrebné pre „osvieženie“ v každej firme. Pri nedostatku nápadov, riešení problémových situácií máme vedieť, kto je pre nás schopným „idolom“.

V týchto diskusiách je vhodné začínať s pozitívami, až tak dôjsť k nedostatkom, či už osobným alebo firemným. To je tiež relevantné, pretože u niekoho tie zlé veci doznievajú dlhodobejšie a intenzívnejšie. Teda z celej diskusie si zapamätá, že mu vedúci len niečo vyčítal.

Hlavne vedúci by mali pracovať s prezentáciou, predostrieť zamestnancom konkrétny obraz, nápady na zlepšenie, teda nenechať to len odznieť v diskusii. Všetko má byť ľahko zapamätateľné, ilustrované. Preto pracujte s notebookom, voľnými video kanálmi a nestojte pred svojimi len „s papiermi“.

Z pozície toho, čo vedie celú diskusiu, dajte dostatočný priestor na spätnú väzbu, ale nedovoľte, aby vyhrávali emócie. Návrhy musia byť racionálne a hlavne reálne. Inak sa počúvajú z úst tých, čo sú odborníkmi v danej oblasti a vo firme už poznajú každý kút ako od nováčikov. No ani tých netreba zavrhovať. Sú technicky zručnejší, flexibilnejší a ani v mladom veku si nedajú „skákať po hlave“.

Foto: pixabay.com