Dostatočný a kvalitný spánok je pre život človeka veľmi dôležitý, preto by sme si ho mali dopriať. Zaspať pred polnocou a dopriať telu oddych 8 plných hodín by malo byť alfou a omegou každého z nás. Výdatná spánková regenerácia umožňuje našu vyššiu aktivitu počas dňa a pomáha predchádzať rozličným chorobám. Vedci dokonca zistili, že nedodržiavanie spánkového režimu spôsobuje predčasnú smrť. Takže žiadne ponocovanie, ani pravidelné nočné zábavy.

Preháňať to však tiež netreba
Telo si s občasným nedostatkom spánku vie poradiť, preto žiadne obavy, ak sa do postele nedostanete vždy na čas. Sebadisciplína je však potrebná, preto si rezervujte dostatočný počet hodín na odpočinok. Ale pozor! Ani prílišné vyspávanie nie je zdravé. Ak váš spánok presiahne 10 hodín a napriek tomu vás počas dňa prepadne únava, môže byť príčina v ochorení. Iná situácia nastáva v prípade choroby ako je chrípka a pod. Vtedy je dlhodobejší spánok potrebný, aby mohol organizmus bojovať s chorobou. Všeobecne však platí, že minimálna doba oddychu pre dospelého človeka má predstavovať 6 hodín.

Čo v prípade porúch spánku?
Nespavosť a poruchy spánku sa v dnešnej dobre zaraďujú k moderným chorobám. Trpí nimi množstvo ľudí na celom svete. Medzi hlavné príčiny patrí najmä stres a problémy každodenného života, ktorých riadenie a priebeh nemôžeme celkom ovplyvniť. Najznámejšími poruchami sú ťažkosti so zaspávaním, nočné prebúdzanie sa, prípadne skoré ranné prebúdzanie, po ktorom nasleduje neschopnosť opäť zaspať. Aby ste týmto problémom dokázali predísť, je dôležité plniť určité pravidlá. To znamená snažiť sa vo večerných hodinách pred spaním udržiavať telo v pokoji, nepiť alkohol ani iné kofeínové či povzbudzujúce nápoje. Určite je potrebné odpustiť si fajčenie cigariet. Ak si chcete udržať zdravý a kvalitný spánok bez akéhokoľvek zbytočného prerušenia, v spálni by ste nemali pozerať televíziu, všeobecne umiestenie televízora v miestnosti kde spíte je nezdravé. Ďalším dôležitým aspektom je kvalitná posteľ s vhodným matracom. Najlepšia prevencia proti nespavosti, je unaviť telo počas dňa. Možností je viacero. Beh, jogging, akýkoľvek iný šport alebo dlhšia prechádzka. To prospeje nielen vášmu spánku, ale aj samotnému zdraviu. A namiesto toho, aby ste siahali po tak obľúbených tabletkách, ktoré síce zaručujú rýchly účinok, no nie vždy je ich užívanie vhodné a hlavne zdravé, dajte si pred spaním radšej teplé mlieko s medom, prípadne banán.