Zdravie

Návrat k školským batohom tak, aby nepoškodzovali zdravie

S príchodom nového školského roka súvisí aj kontrola, respektíve kúpa novej školskej tašky. Tým najmenším asistujú rodičia, no vždy viac než dizajn rozhoduje kvalita a zabezpečenie zdravého vývoja pre chrbticu. Na tak malých pleciach si naše detičky budú niesť ťažké knihy, zošity a plno ďalších pomôcok. Veďme ich teda k dobrej manipulácii s aktovkami – my vieme, ako na to!

Postupne počas vývoja nadobúda chrbtica správne, eskovité zakrivenie. Nerovnomerným zaťažovaním, alebo preťažovaním na nevhodných častiach dochádza k vytáčaniu do strán, k ochabnutiu pliec a k predsúvaniu hlavy. Dieťa pociťuje tlak, mravčanie v končatinách a skoršiu únavu. Môžu ho zároveň obmedzovať problémy s dýchaním či s celkovou koordináciou. Školskú tašku vyberáme vždy s ohľadom na vek, ale najmä na hmotnosť dieťaťa. U najmenších prváčikov sa odporúča maximálna hmotnosť plného batohu do 2,5 kg.

Jeden zdravotný problém rozvíri ďalšie – tak si ich (ne)noste na pleciach!

Problémy nemajú nastať len pri nosení, ale ani počas skladania a nasadzovania batohu na plecia. Najväčšia záťaž sa nikdy nenosí vo vrchných častiach, ale na úrovni panvy, preto je dobré naučiť dieťa pracovať s bedrovými popruhmi na taške. Takisto sa tieto problémy odvíjajú aj od samotného usporiadania pomôcok vo vnútri – čo najbližšie k chrbtici sú tie najťažšie. Komfort pri nosení zlepšuje výstuž v zadnej časti batohu, tvarovanie celého rámu a široké polstrované popruhy.

Pozor! Pri nasadzovaní oboznámte dieťa s pohodlným umiestnením tašky na lavicu a takisto nech rovnako postupuje pri jej skladaní. Dĺžku popruhov príliš neskracujte, lepšie ak taška prirodzene kopíruje celú líniu chrbtice. Sú dva a v takomto počte sa majú vždy používať, teda popruhy na pleciach – nenosiť tašku na jednom ramene, alebo krížom. Ohrozuje sa tým nielen zdravie chrbtového svalstva, ale aj proces dýchania a okysličovania – a to je pre malých študentov nevyhnutné!

Foto: pixabay.com