Cestovanie

Nepoznám žiadny cudzí jazyk, no aj tak rád cestujem. Dá sa to vôbec?

Milovníci cestovania nad takouto informáciou len žalostivo krútia hlavou. Ísť do cudziny a mať problémy dorozumieť sa je dobrodružstvom samým o sebe. Rozhodne to môže priniesť zaujímavé, zábavné situácie, no čo ak už pôjde o vážne veci?

Vždy lepšie ovládať aspoň lámavú, školskú angličtinu či nemčinu ako vedieť len ukazovať prstom. Na zájazdoch cez cestovné agentúry sa spoliehame na kolektív, delegáta, no ani oni nás za rúčky vodiť nebudú. Či už rodinnú alebo sólo dovolenku, každý si ju chce užiť v súkromí. Aj keby ste odišli na opustený ostrov, komunikáciu v cudzej reči musíte zahájiť už na letisku a v ďalšej doprave, ktorou sa dostanete na vytúžené miesto.

Nabrúste si jazyk pred každou dovolenkou

To, že niekto neovláda žiadny svetový cudzí jazyk, nám nie je na smiech, ale chceme poukázať na možné nepríjemnosti v danej destinácii. Dôležitá je príprava a sebadisciplína už pred samotným odchodom. Áno, k tomu patrí aj oprášenie slovníka a základných fráz. V danom jazyku by ste sa mali vedieť pozdraviť, vypýtať si jedlo, nápoje, opýtať sa na cestu a slušne poďakovať. To je len niekoľko pár viet, ktoré ak budete rozvíjať ďalšími a ďalšími, určite sa vo svete nestratíte.

Naozaj, rukami a nohami to nepôjde na každom mieste a už vôbec nie pri vybavovaní dôležitých dokladov a pri iných úradných úkonoch. Červení od hanby však môžete odchádzať aj z miestneho obchodíku či z lekárne.

Počas turistickej sezóny ide obchodníkom o biznis a nie o dlhé rozpravy. Pre jedného neznalca jazyka neprídu o desiatky ďalších klientov. Dnes sa jednoducho nemôžeme vyhovárať a už so sebou ani nemusíme vláčiť tie stostranové slovníky. Na rýchlu konverzáciu vám poslúžia online aplikácie, vyhľadávače fráz v cudzom jazyku. Ak už naozaj máte takýto problém s dorozumievaním, necestujte sólo, ale s lepšími „vyjednávačmi“.

Foto: pixabay.com