Čoraz viac domácností a gazdiniek siaha po kúpe umývačky riadu. Argumentov pre umývačku riadu je viacero. V prvom rade je to rýchlejšie, samozrejme aj pohodlnejšie a časté sú aj debaty o tom, či to je úspornejšie.

O úspore času nie je potrebné ani diskutovať. To je úplná samozrejmosť. Uložiť riad do umývačky je naozaj záležitosť pár minút. Naopak umyť riad ručne, po takom rodinnom nedeľnom obede môže zabrať aj 30 minút. Získať tak určite množstvo minút, ktoré môžete využiť na upratovanie iných častí domu alebo čas môžete stráviť s rodinou.

Ďalší argument, ktorý sa len veľmi ťažko dá spochybňovať je pohodlnosť. Ak nie je umývanie riadu práve vaše hobby, tak určite bude pre vás pohodlnejšie naukladať a následne vybrať riad z umývačky riadu ako si máčať ruky vo vode, v saponáte a strácať čas so špinavým riadom.

Z finančného hľadiska odpovedať na otázku či sa umývačka riadu oplatí alebo nie, vôbec nie je jednoduché. Určite sa neoplatí malým rodinám, ktoré majú len dvoch alebo troch členov a teda majú minimum riadu. Potom to však už záleží hlavne od spôsobu používania. Ak umývate riad v umývadle, tak aj to sa dá robiť viacerými spôsobmi. Záleží od nastavenia vody, od toho koľko vody pri tom miniete, koľko saponátu a podobne. Pri umývačke riadu je zas veľmi dôležité, aby ste ju zapínali len v prípade, že je naozaj plná. Umývačka riadu vždy spotrebuje rovnako vody a energie bez ohľadu na to či sú v nej len dva taniere alebo je kompletne zaplnená.

Cena umývačiek sa pohybuje od tých 200€ až po 100€. Umývačka pre potreby bežnej rodiny vyjde na takých 300€. Nie je to rozhodne nízka investícia a na základe výskumov sa nedá ani tvrdiť, že by umývačka šetrila peniaze. Skôr to je stroj, ktorý šetrí čas a zjednoduší vám život.

Foto na titulke: umývačka riadu Siemens SR25M283EU